Ile kosztuje prowadzenie księgowości w firmie jednoosobowej?
7 mins read

Ile kosztuje prowadzenie księgowości w firmie jednoosobowej?

Ile kosztuje prowadzenie księgowości w firmie jednoosobowej? Właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej zwykle nie przeprowadzają skomplikowanych transakcji. Stąd też liczą oni na możliwość zmniejszenia kosztów prowadzenia księgowości. Powodem jest również fakt, iż firmy te zwykle nie generują bardzo wysokich przychodów. Przez to zaś zachodzi konieczność ograniczania kosztów. Ile naprawdę kosztuje prowadzenie księgowości w firmie jednoosobowej?

Samodzielne prowadzenie księgowości

Ile kosztuje prowadzenie księgowości w firmie jednoosobowej?
Ile kosztuje prowadzenie księgowości w firmie jednoosobowej?

Choć dla niektórych jest to czystym szaleństwem, wielu przedsiębiorców decyduje się prowadzić księgowość we własnym zakresie. Umożliwia to nie tylko ograniczenie kosztów (choć czy na pewno?), ale daje również oszczędność czasu. Nie trzeba zawozić dokumentów do biura rachunkowego ani konsultować się z księgowym w razie jego pytań. Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga jednak posiadania odpowiednich kwalifikacji. Przede wszystkim przedsiębiorca musi być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie podatkowym. Nikt nie przypomni mu o terminach czy nie poinformuje go o nowych obowiązkach. Ile kosztuje samodzielne prowadzenie księgowości? Jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie jej na papierze, bardzo niewiele. Dziś jednak mało kto prowadzi w ten sposób ewidencję księgową. Wybieramy najczęściej nowoczesne programy księgowe, a nie papier. Program księgowy to jednak koszt dla przedsiębiorcy. Miesięczny abonament najtańszego programu to około 100 zł. Oczywiście znajdziemy także oferty tańszych programów, jednak ich funkcjonalność jest bardzo ograniczona. Załóżmy więc, że cena oscyluje w okolicach 100 zł. Do tego musimy doliczyć opłatę za aktualizację, która zwykle wynosi tyle, co miesięczny abonament. Czy to dużo? Raczej nie patrząc na to, że kosztem dla przedsiębiorcy jest jedynie wykupienie dostępu do programu. Chyba, że popełni on rażące błędy księgowe, które będą miały wpływ na wysokość zapłaconego podatku. Wtedy koszt może okazać się dużo wyższy.

Zobacz również:

Cennik biura rachunkowego

biura rachunkowe Szczecin
biura rachunkowe Szczecin

Ile będzie kosztować prowadzenie księgowości firmy jednoosobowej w biurze rachunkowym www.wiol.com.pl? Ceny są bardzo różne, jednak najmniejsze podmioty nie zapłacą więcej, niż 100 zł. Warto jednak wziąć pod uwagę ilość generowanych dokumentów. Za 10 dokumentów miesięcznie możemy zapłacić około 100 zł, jednak w przypadku większej ich ilości może być to nawet 500 zł. Wszystko zależy również od zakresu pracy księgowego. Jeżeli ma on tylko księgować dokumenty i ustalać wysokość podatków, zapłacimy od 100 do 500 zł. Jeżeli jednak księgowy ma również przygotowywać dla nas raporty, deklaracje roczne czy innego rodzaju sprawozdania, z pewnością zapłacimy nieco więcej. Niektóre biura rachunkowe oferują cały pakiet usług już nie tylko księgowych, a finansowych. Czasami możemy spotkać się nawet z propozycją polubownej windykacji należności. Jeżeli wybierzemy pełny pakiet usług, nasza faktura miesięczna może wynieść nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że cena usług księgowych zależy również od miasta, w którym działa biuro rachunkowe. W niektórych przypadkach (Warszawa, Kraków, Wrocław) cena może być nawet kilka razy wyższa, niż w małych miejscowościach. Przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że każda dodatkowa usługa biura rachunkowego jest płatna. Sporządzenie sprawozdania czy deklaracji podatkowej rocznej będzie więc obciążało kieszeń przedsiębiorcy. 

Sprawdź również:

 

Co jest korzystniejsze?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, co jest korzystniejsze finansowo: biura rachunkowe czy samodzielne prowadzenie księgowości? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście w ujęciu stricte finansowym lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie ksiąg na własną rękę. Warto jednak wziąć pod uwagę tak zwany koszt alternatywny, którego nie da się wyrazić w pieniądzu. Czym dokładnie jest? Otóż wyobraźmy sobie, że kilka dni w tygodniu wieczorem zasiadamy do księgowania swoich dokumentów. W tym czasie moglibyśmy, na przykład, poszukiwać nowych klientów czy rozwijać w inny sposób firmę. Być może nasze przychody byłyby wtedy znacznie wyższe? Ich wartość, co całkiem możliwe, przekroczyłaby wartość faktury, którą płacimy na rzecz biura rachunkowego? Warto więc na sprawę spojrzeć z takiej perspektywy. Co więcej, prowadzenie księgowości firmy jednoosobowej może być kosztowne, jednak w pakiecie otrzymujemy wiele innych usług. Jeżeli zaś nie chcemy tracić czasu na dojazdy do biura, możemy skorzystać z usług księgowości online. Proponuje ją coraz więcej biur rachunkowych w Polsce. Usługi te nie są droższe, niż świadczone stacjonarnie. Czasami możemy jedynie spotkać się z dodatkową opłatą, która oscyluje w okolicach 100-200 zł rocznie. Jest to opłata mająca na celu utrzymanie serwerów. Gwarantują one poprawne działanie systemu i ochronę danych przedsiębiorcy.

Koszt prowadzenia księgowości danej jednoosobowej działalności gospodarczej może być bardzo różny. Generalnie najmniejsi przedsiębiorcy nie zapłacą więcej, niż 100-200 zł. Wraz z rozwojem firmy może jednak okazać się, że cena za prowadzenie księgowości wzrośnie nawet do kilkuset złotych miesięcznie.