Ile za mycie elewacji
6 mins read

Ile za mycie elewacji

Ile za mycie elewacji – nienaganny wygląd budynku, to coś czym chcemy się cieszyć przez długi czas. Niestety ściany z czasem ulegają zabrudzeniom, ponieważ osiada na nich kurz i inne zabrudzenia powodujące nieestetyczny wygląd. W takiej sytuacji konieczne jest ich umycie. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za umycie elewacji.

Co wpływa na szybsze zabrudzenie elewacji?

Ile za mycie elewacji
Ile za mycie elewacji

Nie istnieje jeden, ściśle określony czas, po którym należy wziąć się za czyszczenie elewacji. Jedne budynki potrafią zabrudzić się szybciej, a inne będą stały w całkiem dobrym stanie nawet przez kilka lat. Wszystko zależy od kilku czynników, które mają znaczący wpływ na szybkość powstawania zabrudzeń. Jakie to czynniki? Przede wszystkim rodzaj tynku. Jest to jeden z najistotniejszych elementów mających wpływ na częstotliwość czyszczenia elewacji. Wybierając tynk trzeba pamiętać o tym, że im powierzchnia jest  bardziej nierówna, tym zabrudzenia będą szybciej się do niej przyczepiać. Bardzo ważne jest także, aby przez zakupem sprawdzić właściwości dotyczące stopnia nasiąkania. Oprócz tego duże znaczenie ma położenie domu. Ten czynnik bardzo mocno wpływa na to w jakim stopniu, oraz jak szybko, elewacja ulegnie zabrudzeniu. Nie da się ukryć, że budynki, które znajdują się przy bardzo ruchliwych drogach, lub w pobliżu zakładów przemysłowych, będą potrzebowały częstszego mycia, niż te usytuowane na zacisznym, spokojnym osiedlu. Jeżeli więc nie chcesz myć swojej elewacji zbyt często, to zwróć uwagę na lokalizację. Ostatnim czynnikiem jest wilgotność otoczenia. Ma on ogromny wpływ na to w jakiej kondycji będzie trzymała się elewacja na naszych ścianach. Chodzi tu głównie o rozwijające się grzyby i glony, ponieważ nie wyczyszczone na czas mogą pokryć nawet całą elewację – co nie będzie wyglądało korzystnie. Wszyscy, którzy planują zakup domu w wilgotnym miejscu, takim jak las lub okolica jeziora, powinni używać odpowiednich materiałów do jego budowy. Mając na uwadze te czynniki, możesz sprawić, że czyszczenie elewacji Twojego domu nie będzie odbywało się zbyt często.

Wybór odpowiednich środków czyszczących oraz narzędzi zależy w głównej mierze od tego, co musimy wyczyścić. Nie ma jednej, uniwersalnej metody, która pozwoliłaby na wyczyszczenie zabrudzeń każdego rodzaju. Kiedy samodzielnie zabierasz się za zakup środków czyszczących musisz wiedzieć z czym będziesz się mierzyć. Czy będzie to po prostu brud i kurz, czy może raczej musisz walczyć z czymś poważniejszym – jak np. grzyby lub pleśń. Czyszczenia domu dokonuje się zazwyczaj raz na kilka lat, dlatego warto przemyśleć swoje działania, aby nie musieć powtarzać ich dużo szybciej – to nie tylko strata pieniędzy, ale także czasu i energii. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, z jakim rodzajem zabrudzenia masz do czynienia, to lepiej skorzystaj z pomocy fachowca, który pomoże ocenić sytuacje i dobierze odpowiednie środki czyszczące. Warto także zaznaczyć, że nie wszystkie typu tynków nadają się do mycia, więc pomoc osoby doświadczonej będzie w takiej sytuacji bezcenna. Na to, jaką metodę należy wybrać do czyszczenia elewacji domu mają wpływ dwa podstawowe czynniki: rodzaj zabrudzeń oraz typ materiału – z jakiego elewacja została wykonana. Ponadto, należy także zabierać się za czyszczenie elewacji w odpowiednim czasie. Miesiące zimowe oraz późna jesień na pewno nie będą miały dobrego wpływu na Twoją pracę, a wręcz przeciwnie – mogą Ci ją utrudnić i zniszczyć.

Zatrudnienie specjalistów – koszty

Mycie elewacji domu to czynność, którą wykonuje się raz na kilka lat, dlatego warto podejść do niej z rozwagą, aby nie zachodziła potrzeba powtarzania całego procesu za rok. Bardzo ważne jest, aby mieć na uwadze to, jaką wiedzę posiada osoba, która podejmuje się wyczyszczenia elewacji oraz jakie istnieją ewentualne możliwości uszkodzenia ścian. Niektórzy podejmują się tego zadania osobiście, jednak poleca się, aby powierzyć je w ręce profesjonalistów, gdyż oni z całą pewnością będą wiedzieli co zrobić w konkretnej sytuacji. Wynajęcie ekipy, która zajmie się czyszczeniem elewacji, wiąże się ze sporymi kosztami, ale daje także pożądane efekty. Jeżeli mamy do czynienia z powierzchniami mineralnymi, to ceny będą kształtowały się następująco:

  • Cena usunięcia zabrudzeń – 3 do 14 zł za metr kwadratowy.
  • Usunięcie porostów, grzybów, pleśni i mchu -10-20 zł za metr kwadratowy.
  • Wybawianie plam z oleju, to usługa, której cena waha się w granicach 12-25 zł za metr kwadratowy.

W przypadku powierzchni kamiennych i betonowych ceny będą kształtowały się natomiast nieco inaczej. Przykładowe ceny podano poniżej:

  • Usunięcie kurzu z takich budynków – 4-14 złotych za metr kwadratowy.
  • Pozbycie się mchów, porostów, pleśni i grzybów – 8-20 zł za metr kwadratowy.
  • Usunięcie plam z oleju jest natomiast najdroższym zabiegiem, tutaj cena waha się między 10-25 zł za metr kwadratowy.

Jeżeli natomiast masz do wyczyszczenia powierzchnie blaszane, to na rynku działają ekipy, które zajmują się także takimi rzeczami. Koszt tego typu usługi waha się zazwyczaj w granicach 3-11 złotych za metr kwadratowy.