Ile bierze lakiernik i blacharz?
6 mins read

Ile bierze lakiernik i blacharz?

Ile bierze lakiernik i blacharz? Lakiernik i blacharz to bardzo popularne zawody, które są rozchwytywane przez klientów. Specjaliści są w stanie dokonać cudów i sprawić, że samochód po zderzeniu bądź poważniejszym wypadku będzie prezentował się doskonale. Co powinniśmy wiedzieć o lakierniku? Czym zajmuje się blacharz? Ile kosztują usługi lakiernika i blacharza? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Podstawowe informacje na temat lakiernika

Ile bierze lakiernik i blacharz?Wiele młodych osób zastanawia się nad tym czy lakiernik to dobry zawód dla nich. Nie da się ukryć, że zainteresowanie samochodami z dnia na dzień wzrasta, a ilość pojazdów na drodze jest naprawdę imponująca. W konsekwencji coraz częściej dochodzi do incydentów, w których karoseria samochodu zostaje uszkodzona, przez co jej lakier nie jest zbyt satysfakcjonujący. W takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem wydaje się być dobry lakiernik . Jest to zawód, który można wykonywać wtedy, gdy uda nam się ukończyć szkołę zawodową o profilu lakiernika, ewentualnie blacharza-lakiernika. Co ważne- szkoła ta trwa 4 lata i kończy się powszechnym egzaminem czeladniczym, który jest niezbędny, aby zyskać klasyfikacje. Przyszły lakiernik samochodowy  zdobywa w szkole niezbędne umiejętności i doświadczenie. Częstym zjawiskiem są regularne szkolenia- dzięki nim uczeń jest w stanie jeszcze dokładniej poznać swój fach. Ukończyłeś inny kierunek, jednakże praca lakiernika wydaje Ci się być interesująca? W każdej sytuacji możliwe jest odpowiednie przekwalifikowanie się. Wystarczy ukończyć specjalny kurs i zdać niezbyt skomplikowany egzamin, aby uzyskać niezbędne uprawnienia. Specjalista może otworzyć zakład lakierniczy  i to tam świadczyć wszelkie usługi. Należy wspomnieć o tym, że lakiernik zajmuje się przeprowadzaniem remontów nadwozi samochodowych. W konsekwencji w pierwszej kolejności musi oczyścić powierzchnie, na których będzie działać. W tym celu korzysta z drucianych szczotek bądź z papieru ściernego. W skrajnych przypadkach uruchamiane są szlifierki mechaniczne. 

 

Co należy wiedzieć na o zawodzie blacharza?

W przypadku zderzenia niezbędny może okazać się blacharz Jego praca polega na tym, że przygotowuje on pojazd do naprawy, a także sam wykonuje niezbędne naprawy blacharskie. Może on także wymieniać niektóre części nadwozia, które uległy uszkodzeniu. Regularnie wykonuje operacje związane z obróbką ręczną bądź mechaniczną, a dodatkowo konserwuje antykorozyjnie nadwozie, dzięki czemu czterokołowiec może poruszać się po drogach zdecydowanie dłużej. Blacharz samochodowy  współpracuje często z mechanikiem i lakiernikiem, aby oddać klientowi pojazd w idealnym stanie. Czy każdy może wykonywać ten zawód? Otóż konieczne okaże się wykształcenie zawodowe. Zdecydowanie najbardziej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być ukończenie zawodówki samochodowej w wybranej specjalizacji. Alternatywnie możemy wziąć udział w specjalistycznych kursach, które organizowane są przez różne jednostki. Dobry blacharz  musi umieć czytać rysunki techniczne, a także w niektórych przypadkach wykonywać szkice części. Nie bez znaczenia jest dobre orientowanie się w dokumentacji i instrukcjach obsługi poszczególnych czterokołowców. Warto wspomnieć o tym, że blacharze  korzystają zarówno z narzędzi ręcznych, jak i mechanicznych. Co prawda ich budowa nie należy do najbardziej skomplikowanych, nie zmienia to jednak faktu, że korzystanie z nich wymaga wprawy, siły i doświadczenia. Do podstawowych czynności, jakie wykonuje warsztat blacharsko lakierniczy , możemy zaliczyć kształtowanie, łączenie, przycinanie czy też łączenie części, które zostały wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Zarobki blacharza oscylują w granicach 3000 zł brutto miesięcznie. 

Zobacz koniecznie:

Lakiernik i blacharz – ile kosztują ich usługi?

Część osób zastanawia się, ile kosztują usługi lakiernika i blacharza. Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest jednoznaczna. Jeśli chodzi o malowanie całego czterokołowca, wartości liczbowe oscylują w granicach od 3000 zł do 9000 zł. Dużo w tym przypadku zależy od tego, jak duży jest samochód, jaki jest jego segment, a także w jakim miejscu znajduje się warsztat. Nieco bardziej atrakcyjnie wygląda to w przypadku pojedynczych elementów. Okazuje się, że koszt takiej naprawy sięga od 200 zł do 1000 zł. Koszt zależy przede wszystkim od tego, jaka jest wielkość lakierowanej powierzchni. Malując niewielkie części musimy liczyć się z opłatą około 200-300 zł. Jeśli chodzi o zakład blacharsko lakierniczy . Gdy weźmiemy pod uwagę wartości z całej Polski i je uśrednimy, wówczas koszt naprawy oscyluje w granicach 100-300 zł, co z pewnością jest w pełni satysfakcjonujące. Jak wygląda to w przypadku usługi polerowania karoserii? Musimy liczyć się z kosztami od 300 do 500 zł. Nie bez znaczenia po raz kolejny jest wielkość elementu, a także lokalizacja danego blacharza.