Zadbaj o porządek w swoim domu
7 mins read

Zadbaj o porządek w swoim domu

Zadbaj o porządek w swoim domu – sprzątanie mieszkania to w rzeczywistości niekończąca się opowieść. Czyścimy, by choć na chwilę czuć się komfortowo, po czym znów musimy robić dokładnie to samo. Na swoich ubraniach i butach wnosimy do domu kurz, śmieci, bakterie. By niczym się nie zarazić, trzeba dbać o higienę. Czasami wystarczy wziąć do ręki mopa, wyprać swoje ubrania lub wstawić naczynia do zmywarki. Innym zaś razem musimy kupić specjalistyczny sprzęt lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Pranie wykładzin i dywanów – to temat, który wciąż zastanawia. Jak je czyścić, by rzeczywiście je wysprzątać?

Co położyć na podłogę?

To ważne pytanie, które muszą zadać sobie osoby urządzające bądź remontujące własne mieszkanie. Wszystko zależy od tego, jakie pomieszczenie bierzemy pod uwagę, czy mamy w domu zwierzęta i czy planujemy bądź posiadamy małe dzieci. Jeśli myślimy o korytarzu, toalecie bądź pralni to warto postawić na płytki lub panele. Możemy ewentualnie pomyśleć o niewielkich dywanikach, które ładnie wykończone wnętrze, ale nie będą stanowiły kłopotu. Trzeba wziąć pod uwagę, że o ile w ciepłe dni nasze buty są czyste, o tyle na jesień i w zimie zazwyczaj przychodzimy w obuwiu mokrym, zabłoconym i poplamionym. Tutaj najważniejsza staje się wycieraczka, która zbierze nadmiar brudu. Natomiast w salonie, sypialni, pokojach dzieci – pomieszczeniach, w których wypoczywamy, bawimy się i śpimy możemy sięgnąć po miękkie rozwiązania. I wykładziny i dywany doskonale się sprawdzą.czysto-mania

Gdy mamy małe dzieci

Jeśli planujemy lub posiadamy małe dzieci, warto w ich pokojach założyć wykładziny. Maluchy zazwyczaj bawią się na podłodze. To na niej grają, biegają, układają klocki i skaczą. Ważne, by podłoże było miękkie i ciepłe – wtedy zyskamy pewność, że nasze pociechy czują się komfortowo i są bezpieczne. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z faktu, że taki materiał mocno wchłania wilgoć, zbiera kurz i drobnoustroje z naszych dłoni, zbiera wylane napoje. A maluchy uwielbiają wkładać do swoich ust rączki, którymi wcześniej wszystko dotkną. Tutaj więc pojawia się ważna rola rodzica – zadbać o higienę. Czyszczenie wykładziny pcv i dywanów to absolutna konieczność do tego, by w naszym domu było rzeczywiście czysto i bezpiecznie. Jeżeli nie skupimy się na regularnym czyszczeniu, dzieci szybko mogą zacząć chorować i cierpieć na alergie.

Gdy mamy zwierzęta

I tutaj sprawa się komplikuje. Trzeba zastanowić się, do których pomieszczeń nasi pupile mają wstęp. Jeżeli posiadamy psy lub koty wolno wychodzące, to na swoich łapkach mogą one wnosić do domu resztki ziemi. Jeśli chodzimy po podłodze gołymi stopami, to możemy nie czuć się wtedy komfortowo. Mamy dwa rozwiązania – zrezygnować z dywanów i zostawić same panele lub zadbać o miękkie wykończenie podłoża. Do tego jednak musimy się przygotować. Codzienne odkurzanie nadmiaru sierści nie wystarczy. Potrzebne są specjalne odkurzacze piorące, które wnikają w strukturę materiału i oczyszczają ją z brudu i drobnoustrojów. Pranie wykładzin i dywanów wcale nie wymaga od nas korzystania z usług profesjonalnych firm sprzątających. Możemy sami zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt (na rynku znajdziemy naprawdę spory wybór!) i wpisać w swój plan obowiązków regularne dbanie o dywany.

W sypialni

Jeżeli mamy oddzielne pomieszczenie przeznaczone na sypialnię, to sięgnięcie po wykładzinę albo przynajmniej duży, miękki dywan to doskonałe rozwiązanie. Takie wykończenia dodają ciepła i uroku. W sypialniach zazwyczaj jedynie śpimy i spędzamy wieczory. Wtedy nie mamy na sobie butów ani brudnych ubrań, nie ma więc strachu, że szybko zniszczymy i zaśmiecimy podłogę. W tym przypadku możemy być spokojni. Wystarczy regularne odkurzanie oraz sporadyczne sięganie po urządzenie piorące, które zbierze ewentualne zabrudzenia i pozostawi w pomieszczeniu miły, świeży zapach.

Pranie wykładzin i dywanów

Zadbaj o porządek w swoim domu
Zadbaj o porządek w swoim domu

Tak, jak systematycznie czyścimy łazienkę oraz zmywamy naczynia, tak samo musimy pamiętać o czyszczeniu swoich podłóg. To na nich znajduje się większość śmieci, plam i bakterii w domu. Wnosimy i przenosimy je na sobie. I to nie tak, że wystarczy raz w tygodniu wyciągnąć odkurzacz i użyć go we wszystkich pokojach. Jeśli mamy płytki i panele, to trzeba zaopatrzyć się w dobry płyn myjący i mopa, który rzeczywiście dotrze do wszystkich zakamarków. Natomiast w przypadku wykładzin sprawa nie jest taka prosta. Ich właściwości chłonne sprawiają, że w strukturze materiału znajdziemy wiele niebezpiecznych drobnoustrojów. Gromadzenie się brudu możemy zauważyć, gdy nasze dywany staną się zszarzałe, a ich zapach stanie się nieprzyjemny, stęchły. To zupełnie normalne zjawisko, z którym trzeba sobie poradzić. Tutaj naprawdę ogromną rolę odgrywa czyszczenie wykładzin pcv i dywanów. Możemy poprosić o to profesjonalną firmę lub kupić właściwe urządzenie. Różnicę szybko zauważymy. Po sprzątaniu nasze podłogi nie tylko znów nabiorą kolorów, ale i będą bardzo przyjemnie pachnieć! Poczujemy świeżość, delikatność. To sprawy ważne, których nie wolno nam lekceważyć – w innym wypadku ucierpi nie tylko nasz komfort, ale i zdrowie nasze oraz naszych bliskich.