Dyski SSD – kompendium wiedzy
7 mins read

Dyski SSD – kompendium wiedzy

Dyski SSD – kompendium wiedzy – świat elektroniki każdego dnia zaskakuje nas kolejnymi śmiałymi innowacjami, jednak komponent, jakim jest dysk SSD istnieje już na rynku od dobrych kilku lat, a mimo to wiele osób wciąż zastanawia się, czy warto zainwestować w dysk tego typu. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj niedostateczny zasób wiedzy z zakresu elektroniki, bowiem wykorzystanie dysków SSD przynosi niewątpliwie wiele korzyści. Nikt, kto kiedykolwiek widział szybkość dysków półprzewodnikowych nie powtórzy więcej bzdury, iż rzekomo dysk HDD jest wystarczający.

Czym właściwie są dyski SSD?

Dyski SSD (Solid State Drive) stanowią komponenty będące pamięcią nieulotną zmagazynowaną w formie kości NAND. Skojarzenia z pamięcią RAM, czy kartami SD są tu dość trafnym spostrzeżeniem, bowiem brak ruchomych części znanych dysków HDD sprawia, iż dyski tego typu nazywane są również dyskami półprzewodnikowymi. Do niewątpliwych i widocznych już na pierwszy rzut oka zalet płynących z wykorzystania tego rodzaju pamięci jest bezgłośność i brak konieczności budowy specjalnych macierzy RAID’owych w celu osiągnięcia odpowiedniej wydajności. Poza tym dyski te na ogół są znacznie mniejsze (2,5 cala zamiast najczęściej spotykanego rozmiaru HDD – 3,5 cala. Wyeliminowanie elementów ruchomych to także niewątpliwie podniesiona odporność na wstrząsy i wszelkie uszkodzenia mechaniczne, co jest niesłychanie ważne w sprzętach przenośnych. Jednak pomimo tak wielu pobocznych zalet wciąż najważniejszym powodem dla którego warto zdecydować się na zakup komponentów, jakimi są dyski SSD jest ich szybkość.

Prędkość działania dysków SSD

Zwykły dysk HDD cechuje się średnim czasem dostępu do danych na poziomie ok. 16 ms. Chociaż może to wydawać się całkiem niezłym wynikiem, to w przypadku produktów, jakimi są dyski SSD wartość ta wynosi zazwyczaj między 0,1, a 0,2 ms, a często można spotkać także modele, które schodzą poniżej 0,1 ms. W przypadku sprawdzania możliwości dysków półprzewodnikowych zdecydowanie potrzebne jest bardziej zaawansowane narzędzie diagnostyczne niż HD Tune, a mianowicie takie, które w pełni pozwoli nam ustalić parametry danego urządzenia. Każda milisekunda jest na wagę złota, bowiem w kontekście dni, miesięcy czy lat dane te przeradzają się olbrzymie liczby Istotnymi parametrami dysków SSD są prędkość odczytu oraz zapisu danych. Warto w tym momencie zaznaczyć, iż sposób działania jak i specyficzna konstrukcja nośników pamięci tego typu sprawia, iż osiągają one wyższe wartości odczytu niż zapisu. Na szczęście jednak przeważająca większość czynności, z którymi mamy do czynienia na co dzień opiera się na wykorzystaniu metody odczytywania wartości, a nie ich zapisywania.

Charakterystyka prędkości dysków SSD

Dyski SSD - kompendium wiedzy
Dyski SSD – kompendium wiedzy

Producenci dysków półprzewodnikowych zwykle podają dwie wartości opisujące szybkość dysków, a mianowicie IOPS (ilość operacji wejścia/wyjścia na sekundę) oraz MB/s (megabity na sekundę). Odpowiadają one za określenie wydajności w kontekście zapisu jak i odczytu danych z wyszczególnieniem transferu losowego oraz sekwencyjnego. MB/s są istotne w przypadku dużych plików rzędu kilku GB, zaś IOPS stanowi ważniejszy parametr, bowiem jest on ważny w trakcie wielu operacji na małych plikach. Chociaż zarówno marketing jak i przeciętni użytkownicy skupiają się głównie na prędkości w MB/s, to jednak właśnie IOPS winien być traktowany z dużo większą niż do tej pory uwagą. Właściwie to właśnie dzięki temu parametrowi możliwe stało się szybsze uruchamianie systemu oraz doczytywanie danych „w locie”. Nie będzie kłamstwem jeśli powiemy, iż wszystkie operacje odwołujące się do wykorzystania pamięci masowej zdecydowanie zyskują na wykorzystaniu dysku SSD. Obecnie dyski SSD korzystają zarówno z interfejsu SATA, jak i PCIe. Ten pierwszy sprawdza się dobrze w przypadku tańszych nośników pamięci i sprawia, że dysk półprzewodnikowy może być obsługiwany właściwie na każdym chipsecie, podczas gdy PCIe wymaga odpowiedniego wolnego slotu, co jednak rekompensuje znacznie wyższymi osiągami, choć jest też okupiony wyższą ceną.

Sprawność dysków SSD

Niewątpliwe ważnym tematem w kontekście dysków SSD jest ich trwałość, bowiem każda komórka tych pamięci masowych ma z góry określoną liczbę zapisów, po których osiągnięciu przechodzi w stan „wyłącznie do odczytu”. Taki stan rzeczy sprawia, iż jeszcze do niedawna wielu użytkowników obawiało się co do ich żywotności, jednak obecnie przeciętny użytkownik może odetchnąć z ulgą, bowiem trudne do uzyskania będzie podawanych przez producentów wartości od kilkudziesięciu do nawet kilkuset TBW (Total bytes Written). Poza tym po osiągnięciu tej wartości system wcale nie przestanie działać, a liczby te są jedynie orientacyjne. Do tej pory jeszcze stosowany jest znany także z HDD współczynnik MTBF, który określa ile godzin dysk powinien przepracować bez awarii.

Podsumowanie

Temat dysków półprzewodnikowych jest dość rozległym działem informatyki, jednak istotne jest to, iż obecnie każdy przeciętny użytkownik może skierować swe kroki do sklepu celem nabycia jakiegokolwiek dysku kierując się przy tym myślą o pojemności i cenie. Oczywiście dyski SSD stanowią niezwykle ciekawe komponenty, które na dobre zadomowiły się szczególnie w komputerach gamingowych, ale także ultrabookach, czy w komputerach biurowych wyższej klasy. Pomimo teoretycznej ulotności pamięci te powinny spokojnie działać nieprzerwanie przez co najmniej kilkanaście lat.