Domy na sprzedaż – na co zwrócić uwagę przed zakupem domu?
Domy na sprzedaż – na co zwrócić uwagę przed zakupem domu? Planujesz zakup swojej własnej nieruchomości? Domy na sprzedaż znajdują się w niemal każdej miejscowości, a większych ośrodkach można wręcz przebierać w ofertach, bo nierzadko podaż jest większa niż popyt. Zakup domu to spora inwestycja, często na wiele lat, dlatego przed dokonaniem zakupu należy się nad nią dobrze zastanowić. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając domy na sprzedaż i w jaki sposób podpisać umowę kupna.
Przed zakupem daj sobie czas
Domy na sprzedaż cieszą się dużym zainteresowaniem i oczywiście zdarzyć się może, że najlepsze oferty znikają z rynku dosyć szybko, ale wcale nie jest to oczywiste. Mało kto ma od ręki kilkaset tysięcy złotych na zakup nieruchomości. Procedury kredytowe także trwają dość długo. Chociażby z tego powodu przed zakupem należy dobrze się namyślić. Właściciele oferujący domy na sprzedaż czasami ukrywają jakieś wady i dlatego dobre sprawdzenie całej konstrukcji wymaga czasu. Oglądając domy na sprzedaż, przygotuj się do tego. Weź ze sobą notes i długopis, aby zapisać najważniejsze informacje. Przygotuj sobie również listę pytań do właściciela – wiele kwestii może Ci umknąć. Zabierz także aparat fotograficzny i porządną miarkę, aby nie kupować kota w worku.
Przed kupnem domu dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie fachowca albo przynajmniej zabranie ze sobą na oględziny osoby mającej podobne doświadczenie. Nie wszystko da się w ten sposób sprawdzić, ale czasami wprawne oko fachowca jest w stanie niezwłocznie wykryć wiele nieprawidłowości. Dotyczy to na przykład zagrzybienia ścian, nieprawidłowo osadzonych okien, problemów z fundamentami. Nie wszystkie wady od razu skreślają cały budynek, ponieważ raczej nie zdarzają się domy na sprzedaż zupełnie pozbawione wad, ale niektóre wymagać mogą droższej inwestycji, co zdecydowanie podwyższa koszt całego zakupu. Fachowiec od razu będzie w stanie powiedzieć, ile mniej więcej wynieść może naprawa.
Przy zakupie nieruchomości najlepiej posiłkować się pomocą Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jest to osoba, która od razu będzie w stanie udzielić rzeczowych informacji na temat obiektu.
Domy na sprzedaż wymagają oględzin
W trakcie oględzin budynku zwróć uwagę na wszystkie instalacje. Szczególną uwagą obdarz kontakty i gniazdka. Sprawdzoną metodą jest poproszenie o włączenie na raz wszystkich włączników. Dzięki temu widać będzie, czy przeciążona instalacja działa sprawnie. Dopytaj również, czy kable w ścianach są miedziane, czy aluminiowe.
Instalację wodną także można skontrolować kilkoma podstawowymi metodami. Sprawdź, czy krany nie ciekną, odkręć je również maksymalnie i sprawdź w ten sposób ciśnienie wody. Ważna jest też temperatura. Być może woda staje się ciepła dopiero po naprawdę długiej chwili, co sugeruje jakieś problemy. Właściciela zapytaj o instalację wodną: z jakich materiałów są rury?
W domu jest gaz? W takim razie sprawdź, czy płomień na kuchence jest duży. Zbyt mały sugerować może problemy ze słabym ciśnieniem.
Sprawdź wszystkie okna i drzwi wejściowe. Czy chodzą lekko, nie są wypaczone? Wymiana wszystkich okien w domu to duży koszt, więc sporym plusem jest fakt, że są one w dobrym stanie.
Domy na sprzedaż i ich stan prawny
Nie tylko stan techniczny domu powinien wzbudzić zainteresowanie przyszłego nabywcy. Równie ważny, a czasami nawet ważniejszy jest jego stan prawny. Sprawdź księgi wieczyste. Skontroluj, czy hipoteka nie jest obciążona i czy nieruchomość nie ma innych właścicieli.
Domy na sprzedaż – lokalizacja to podstawa
Osoby, które mają już za sobą zakup domu, jednoznacznie wskazują, że to lokalizacja w ich opinii ma najważniejszy wpływ na wybór. Przeglądając domy na sprzedaż, weź pod uwagę ich położenie, czy na przykład budynek nie znajduje się tuż obok istniejącej (lub planowanej) drogi szybkiego ruchu, czy w pobliżu nie ma jakichś zakładów produkcyjnych etc. Warto jest przejrzeć plany miejscowego zagospodarowania terenu, by uniknąć przykrych niespodzianek. Dużo informacji na temat samej lokalizacji przyniesie Ci także przeglądanie lokalnych forów internetowych itp. Tam mieszkańcy jasno wskazują na trapiące ich bolączki, co także przygotuje Cię na ewentualne utrudnienia. Wielbiciele ciszy i spokoju powinny przeglądać domy na sprzedaż położone raczej w głębi działki.
Koszty utrzymania domu
Znalazłeś pozornie idealne domy na sprzedaż? Przed podjęciem decyzji, który z nich wybrać, nie zapomnij także o sprawdzeniu realnych kosztów ich miesięcznego utrzymania.
Domy na sprzedaż znacząco różnią się pod względem kosztów ich utrzymania. Znaczenie ma zarówno powierzchnia domu, jak również zastosowana w nim technologia. Szczególnie istotne jest ogrzewanie obiektu. Centralne ogrzewanie z sieci miejskiej, elektryczne, gazowe, kominek – to wpływa na ostateczne koszty. Ważne są także pozostałe opłaty, w tym ta za użytkowanie wieczyste. W tym przypadku miasto lub gmina, w zależności od tego, kto jest właścicielem gruntu, naliczać mogą naprawdę wysokie kwoty.
Domy na sprzedaż oferowane mogą być z całym wyposażeniem. To spory plus, ponieważ koszty umeblowania mogą być wysokie. Szczególnie istotna jest dobrze zagospodarowana łazienka (lub łazienki) oraz kuchnia, bo ich remont jest drogi.