O czym musi pamiętać właściciel gospodarstwa rolnego?
6 mins read

O czym musi pamiętać właściciel gospodarstwa rolnego?

O czym musi pamiętać właściciel gospodarstwa rolnego? Nowoczesne gospodarstwa rolniczego wymagają właściwego sprzętu, aby skutecznie rywalizować na rynku rolnym. Szczególnie istotną rolę odgrywają maszyny rolnicze takie jak ciągniki, traktory, czy też kombajny. Należy zaopatrzyć się w porządne urządzenia, które posłużą nam przez wiele lat. Zamiast kupna możemy rozważyć wynajem maszyn rolniczych.

Ta opcja jest atrakcyjna dla rolników dysponujących ograniczonym budżetem, którzy używają swoich maszyn zaledwie przez kilka miesięcy w ciągu roku. Szeroki wybór dostępnych na rynku produktów sprawia, że znalezienie maszyny spełniającej wszystkie nasze wymagania jest jedynie kwestią czasu. Po zaopatrzeniu się w maszyny rolnicze nie możemy zapomnieć o ubezpieczeniach. Rolnicy potrzebują między innymi polisy komunikacyjnej OC oraz ewentualnie agrocasco.

Powszechnie używane rodzaje maszyn rolniczych

Praktycznie każdego gospodarstwo rolne potrzebuje sprzętu, którego zadaniem jest ułatwienie i jednocześnie poprawienie wydajności pracy. Do szybkiego spulchniania ziemi przyda się glebogryzarka. Opryskiwacz sprawdzi się przede wszystkim w gospodarstwach uprawiających różne rośliny. Oprócz tego warto zainwestować w rozsiewacz nawozów. Z pewnością przydatny będzie także traktor, kombajn oraz przyczepy rolnicze. Na rynku znajdziemy wiele różnych maszyn rolniczych. Z uwagi na wysoką cenę warto rozważyć wynajem zamiast kupna.

Które maszyny rolnicze wymagają ubezpieczenia OC?

Wśród ubezpieczeń, które musi posiadacz właściciel gospodarstwa rolnego, warto pamiętać również o polisach OC na niektóre z naszych maszyn rolniczych. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych reguluje kwestię posiadania tego typu polisy dla maszyn rolniczych. Chodzi mianowicie o trzy rodzaje pojazdów. Pierwszym z nich są traktory rolnicze – wymagana jest roczna polisa OC. Nie ma przy tym znaczenia to, ile czasu używamy danego traktora w trakcie roku. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku przyczep rolniczych. Jeżeli używamy specjalistycznego sprzętu w postaci na przykład beczek asenizacyjnych, wymagana jest polisa OC na tych samych zasadach, co w przypadku innych profesjonalnych przyczep. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy posiadamy kombajn. Ten typ maszyny rolniczej zalicza się do kategorii pojazdów wolnobieżnych. Chodzi o maszyny z własnym napędem oraz których prędkość nie przekracza 25 km/h. Jeśli nie używamy kombajnu do jazdy po drogach publicznych, to możemy zrezygnować z wykupienia polisy OC. Bez znaczenia jest długość pokonywanej trasy. W przeciwnym razie nie obejdziemy się bez ubezpieczenia komunikacyjnego. Ciekawym rozwiązaniem jest wybranie okresowej polisy OC na kilka miesięcy zamiast rocznej polisy.

Czy warto ubezpieczyć swoje maszyny rolnicze?

O czym musi pamiętać właściciel gospodarstwa rolnego?
O czym musi pamiętać właściciel gospodarstwa rolnego?

Właściciele gospodarstw rolnych muszą zadbać o właściwe zabezpieczenie swoich nieruchomości i maszyn rolniczych. W tym drugim przypadku dobrym pomysłem jest wykupienie tak zwanego ubezpieczenia agro casco, które działa na podobnych zasadach co autocasco. Chociaż nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, to każdy doświadczony rolnik zdaje sobie sprawę z zalet ubezpieczenia swoich maszyn rolniczych. Tylko w ten sposób możemy je chronić na wypadek licznych zdarzeń losowych. Sporą zaletą tego typu ubezpieczenia jest jego stosunkowo niewielka cena. Wykupując polisę agrocasco, zapewnimy naszym maszynom rolniczym naprawdę szeroki zakres ochrony. W placówce towarzyszenia ubezpieczeniowego przedstawiona zostanie nam oferta dopasowana do naszych potrzeb. Tego typu polisa obejmuje takie maszyny rolnicze jaki ciągnik, siewnik, kosiarka, glebogryzarka, czy też kombajn. Oprócz tego agrocasco możemy wykupić dla środków transportu pozbawionych własnego napędu. Chodzi przede wszystkim o przyczepy rolnicze. Wykupując ubezpieczenie, musimy wyraźnie wskazać, które z naszych maszyn rolniczych mają zostać objęte ochroną.

W jakich sytuacjach nie obejdziemy się bez ubezpieczenia agro casco?

Chroni ono maszyny rolnicze nie tylko w trakcie pracy, ale także podczas ich przechowywania. Największym zagrożeniem dla takich maszyny są niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeżeli gospodarstwo nie posiada solidnej hali rolniczej, to nie zapewni swoim maszynom wystarczającej ochrony. Największym zagrożeniem są takie zjawiska jak grad, piorun, huragan, deszcz nawalny, pożar oraz upadek statku powietrznego. Z uwagi na ogromny koszt związany z zakupem nowych maszyn rolniczych, warto zainwestować w ubezpieczenie chroniące na wypadek wypadków oraz kradzieży. Dzięki temu nie musimy wiecznie martwić się, czy nasz sprzęt zostanie skradziony. Warto jednakże pamiętać o tym, że polisa agrocasco nie chroni w przypadku potrzeby wypłacenia odszkodowania za szkody wyrządzone z winy rolnika. Gdy spowoduje wypadek na drodze publicznej, to odszkodowanie zostanie wypłacone z ubezpieczenie komunikacyjnego OC. Każdy posiadacz traktora jest zobowiązany do wykupienia tego typu polisy. Żaden właściciel nowoczesnego gospodarstwa rolnego nie może zapomnieć o właściwych ubezpieczeniach.