Integracja pracowników poprzez imprezy firmowe – czy warto?
6 mins read

Integracja pracowników poprzez imprezy firmowe – czy warto?

Integracja pracowników poprzez imprezy firmowe – czy warto? Coraz bardziej popularną formą integracji pracowników stają się imprezy firmowe.  Trudno się dziwić – niewielkim nakładem mogą zdziałać wiele dobrego. Podczas tego typu wydarzeń ludzie lepiej się poznają, zżywają ze sobą, co w konsekwencji skutkuje wydajniejszą współpracą zespołu.

Zalety imprez firmowych

Zgrani pracownicy to kluczowy element dobrze prosperującej firmy. Warto zadbać o jak najlepsze relacje ludzi, których zatrudniamy. Będzie miało to pozytywny wpływ na działanie naszego biznesu. Takie wydarzenia integrują ze sobą ludzi i pozwalają się lepiej poznać. Wspólna zabawa czy wyjazd nie tylko pozwoli na zbudowanie mocniejszych więzi między pracownikami, lecz także poprawi ogólną atmosferę w pracy. Spędzanie czasu poza pracą umożliwi im relaks, znalezienie wspólnych tematów oraz późniejsze wspominanie zabawnych sytuacji. Pozytywny nastrój w miejscu pracy ma znaczący wpływ na wydajność pracowników. Mocne więzi między ludźmi zmniejszają także szanse na ich zwalnianie się, co pozwoli nam na zatrzymanie cennych osób na ich stanowiskach, a dodatkowo oszczędzi nam czasu na poszukiwanie nowych. 

Jakie atrakcje przygotować?

Jeśli zależy nam na dobrze zorganizowanej imprezie firmowej, konieczne będzie zbudowanie planu przebiegu całego wydarzenia. Niezbędna okaże się także kreatywność – im bardziej pomysłowo będzie, tym większa szansa na zadowolenie uczestników. Najpopularniejszą formą obecnie zdają się wyjazdy integracyjne. Pracodawcy często zapewniają je swoim pracownikom, ponieważ mają one największą szansę na pozytywne budowanie relacji międzyludzkich. Wspólna podróż, zameldowanie w jednym hotelu, zwiedzanie pięknych miejsc lub zwykły odpoczynek w nowym otoczeniu. Z pewnością zapewniają one większe emocje niż klasyczna impreza firmowa. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pracownik ma możliwość wyjazdu na kilka dni. 

Integracja pracowników poprzez imprezy firmowe - czy warto?
Integracja pracowników poprzez imprezy firmowe – czy warto?

Częstym zamiennikiem wyjazdów stają się wydarzenia w formie wspólnej aktywności sportowej. Pracodawcy zapewniają swoim pracownikom na przykład wyjście na kręgle połączone z kolacją, paintball lub ściankę wspinaczkową. Ta opcja ma swoje niezaprzeczalne plusy – podczas uprawiania sportu wydzielają się endorfiny, które dodatkowo pomogą w budowaniu więzi. Jest to także dobra forma dla ludzi, którzy chcą zintegrować się ze swoim zespołem, lecz jednocześnie nie wyjeżdżać z domu na kilka dni. Tego typu atrakcje zajmują zwykle zaledwie kilka godzin, a ich wpływ na relacje bywa nieoceniony.

Jeżeli pracownicy nie chcą aktywności fizycznej jako formy integracji, warte rozważenia mogą okazać się krótkie warsztaty lub pokazy z konkretnych umiejętności. Popularnym wyborem są na przykład warsztaty kulinarne. Uczestniczy uczą się wspólnie podstaw gotowania lub konkretnych potraw, tym samym zżywają się ze sobą. Mniej angażujące okażą się efektowne pokazy barmańskie, podczas których możliwe będzie zachwycanie się umiejętnościami zdolnego barmana. Niektóre firmy przygotowujące imprezy firmowe oferują także pokazy pirotechniczne, które mogą być doskonałym zwieńczeniem wcześniejszej formy aktywności pracowników. 

Mając zespół głodny wrażeń możemy wziąć pod uwagę formy wywołujące więcej adrenaliny. W ofercie dostępnej na rynku dostępne są przejażdżki gokartami oraz autami terenowymi wraz z doświadczonym kierowcą. Chcąc jeszcze bardziej podnieść poprzeczkę, warte próby mogą okazać się wyścigi samochodowe. Do wyboru są wyścigi organizowane na torze, wraz ze sportowymi autami. Jeżeli zależy nam na luksusie, możemy zafundować naszym pracownikom przejażdżkę samochodami z wyższej półki cenowej.

Atrakcji dostępnych na imprezy firmowe są setki. Należy wybierać je w zależności od preferencji naszego zespołu oraz przewidzianego budżetu. Jeśli możliwy jest wyjazd integracyjny, będzie on dobrym spoiwem dla pracowników. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wydarzenie w mniej odległym miejscu, z pewnością znajdziemy dużo możliwych zajęć by urozmaicić ten czas. Aby dowiedzieć się, jaki typ imprezy najbardziej odpowiadałby naszym pracownikom, warto skonsultować z nimi tę kwestię przed ustaleniem atrakcji. 

 

Gdzie zorganizować imprezę firmową?

Z tym pytaniem boryka się większość pracodawców. Gdy zdecydują już, że chcą w ten sposób zintegrować pracowników, pojawia się problem z wybraniem miejsca na przeprowadzenie wydarzenia. Aby wszystko było odpowiednio zaaranżowane i przygotowane, warto jest zatrudnić firmę eventową, która zajmie się wszelkimi formalnościami. Jest to sposób wysoce popularny w większości krajów zachodnich. Oszczędza to pracodawcy wiele pracy i zdejmuje z nich większość odpowiedzialności. Po ustaleniu preferencji wydarzenia oraz jego atrakcji, zatrudniona firma zajmuje się całą imprezą, a pracodawca może w tym czasie spokojnie obserwować efekty ich pracy. Zwykle to właśnie firma specjalizująca się w tego typu wydarzeniach zapewnia szereg interesujących miejsc. Jeżeli zaś zdecydowaliśmy się na formę wyjazdy integracyjnego, zaproponują oni ciekawe kierunki, w które warto się udać. Zaleca się natomiast unikanie organizowania imprez firmowych w miejscu pracy – może ono budzić w pracownikach poczucie obowiązku, przypominać o pracy i tym samym utrudniać zrelaksowanie oraz dobrą zabawę.