Jak zmierzyć dziecko do nosidła?
7 mins read

Jak zmierzyć dziecko do nosidła?

Jak zmierzyć dziecko do nosidła? Nosidła umożliwiają wygodne i bezpieczne noszenie malucha, jednocześnie pozostawiając nam wolne ręce. Jednak żeby ich użytkowanie poszło sprawnie, musimy najpierw wybrać i kupić odpowiednie. Jak zmierzyć dziecko do nosidła?

Jak duże dziecko można nosić?

Na pytanie od kiedy można nosić dziecko w nosidełkach nie ma wciąż jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre specjalistki twierdzą, że najlepsze nosidełka ergonomiczne nadają się już nawet dla kilkumiesięcznych brzdąców. Dzieje się tak ich zdaniem dlatego, że nosidła takie posiadają pasy lub klamry oraz miękkie siedziska, którymi można dobrze zabezpieczyć sylwetkę dziecka, roznosząc odpowiednio jej ciężar.

Nosidełko czy chusta?

Wciąż jednak pojawiają się głosy, że dla najmłodszych, a zwłaszcza dla noworodków, lepsza będzie chusta. W takim wypadku nosidło kupować będziemy dopiero dla dziecka, które zacznie już samodzielnie siedzieć. Dlaczego tak się dzieje? Otóż bezpieczne nosidełko dla niemowlaka to takie, w którym dziecko właśnie siedzi. Jego zabudowana część podpierać musi zarówno pośladki, jak i uda aż do kolan dziecka. Tylko taka postawa w nosidle jest prawidłowa i wyklucza wystąpienie wad postawy. Jeśli dziecko jest za małe, to jego nóżki w tej pozycji będą zbyt mocno odwiedzione na boki, co może spowodować problemy z rozwojem stawów biodrowych. Pojawiają się także obawy o ułożenie główki dziecka w nosidle – u dzieci, które nie siedzą, główka powinna być podtrzymywana i oparta o pierś osoby noszącej. Zdecydowanie łatwiej jest taką pozycję uzyskać przy pomocy chusty, dlatego w pierwszym półroczu życia dziecka właśnie one są polecane.

Kiedy dziecko może przesiąść się do nosidełka?

Tak naprawdę u każdego dziecka sprawa ta wygląda inaczej. Nie da się określić jak duże będzie dziecko, które zacznie siadać, ani w jakim wieku dokładnie to się stanie. Kiedyś utrzymywano, że półroczne dziecko powinno już samodzielnie siedzieć, jednak wiedza z zakresu rozwoju maluchów znacząco posunęła się do przodu. Dziś wiemy, że dzieci zazwyczaj zaczynają opanowywać tę umiejętność między szóstym a ósmym miesiącem życia, a niektóre nawet później. Kiedy dziecko już samodzielnie siada, możemy bez najmniejszych wątpliwości udać się do sklepu po dobre nosidełko dla niemowlaka – żaden specjalista nie powie nam już, że to za wcześnie.

Czy kupowanie nosidła ze względu na wagę to dobry pomysł?

Kiedy zaczynamy się rozglądać, by kupić nosidło ergonomiczne dla niemowlaka okazuje się, że wielu producentów podaje wagę dziecka jako wskaźnik, czy dany produkt będzie odpowiedni dla naszego malucha. Okazuje się jednak, że może to być nie tyle pomocne, co wręcz przeciwnie – bardzo mylące. Otóż waga nie zawsze realnie przekłada się na to, jak duże jest dziecko. Dziecko o tej samej wadze może być wszak zarówno bardzo szczupłe i wysokie, jak i niskie i pulchne. Nie warto więc pokładać zaufania jedynie w przedziale wagowym, gdy szukamy nosidełka dla niemowlaków.
Waga jest natomiast jest dobrą wskazówką, by stwierdzić, czy dane nosidełko udźwignie nasze dziecko. Jeśli na przykład nosidło ma przedział od 12 do 15 kilogramów, to oczywiste, że nie będziemy w nim nosić cięższego dziecka. Jego ciężar nie rozkładałby się poprawnie i mogłoby to doprowadzić do wad postawy. Byłoby to też po prostu niebezpieczne. Jeśli producent określił wagę do której nosidło jest w stanie udźwignąć dziecko, to zawsze istnieje ryzyko, że większego udźwigu produkt mógłby po prostu nie utrzymać i na przykład się zerwać.

Jak zmierzyć dziecko do nosidła?

Jak zmierzyć dziecko do nosidła?
Jak zmierzyć dziecko do nosidła?

Jak już wiemy miękkie nosidełko dla niemowlaka, które będzie zdrowe dla jego postawy to takie, w którym dziecko siedzi. Ważne jest więc to, by zwrócić uwagę, aby tak zwany panel stanowiło siedzisko. Jakie powinien on mieć wymiary?
Pierwszy ważny wymiar to plecy dziecka. Minimalna wielkość tej części panelu to taka, która sięgać będzie do wysokości pach dziecka. Nie jest to jednak wartość optymalna. Żeby plecy dziecka były odpowiednio wsparte, panel powinien sięgać aż do karku. Aby dowiedzieć się, jak wysokiego nosidła potrzebujemy, musimy więc posadzić dziecka i zmierzyć odległość od podłoża do karku malucha. Kolejny ważny wymiar to część nosidełka, na której dziecko siedzi. Siedzisko powinno być na tyle szerokie, by mieściły się na jego obszarze zarówno pośladki, jak i całe uda dziecka. Optymalnie będzie, jeśli sięgać będzie ono aż do spodniej części kolan.

Czy trzeba mierzyć nosidło?

Kupowanie nosidełek przez Internet to bardzo wygodna możliwość, jednak może okazać się, że zajdzie potrzeba aby udać się do sklepu i nosidło zmierzyć. Może się tak zdarzyć szczególnie, gdy osoba nosząca lub dziecko mają szczególnie niestandardowe wymiary i trudno nam będzie dopasować pomiary według powyższych instrukcji to tych, jakie zobaczymy w specyfikacji wybranych produktów. Wówczas dobrze jest wybrać się do sklepu lub skontaktować się z obsługą sklepu Internetowego. Możemy przygotować się w takiej sytuacji o pytanie o rozmiar ubranek, jakie nosi dziecko. Choć rozmiarówki różnych firm mogą się różnić, okazuje się jednak, ze jest to bardzo dobry wyznacznik tego, jakich wymiarów nosidło będzie nam potrzebne. Warto mieć też na uwadze, że gdy zamówione nosidło okaże się za małe lub za duże, zawsze można wymienić je na mniejsze lub większe.