Jak leczyć zaburzenia psychosomatyczne?
6 mins read

Jak leczyć zaburzenia psychosomatyczne?

Jak leczyć zaburzenia psychosomatyczne? Problem zaburzeń psychosomatycznych dotyczy coraz większej liczby odbiorców. W celu znalezienia idealnego sposobu na walkę z nimi i próbę leczenia konkretnych schorzeń pojawiła się bardzo popularna w ostatnich latach osteopatia. Jest to niekonwencjonalna metoda leczenia, która coraz częściej wybierana jest jako alternatywa dla medycyny tradycyjnej.

Czym są zaburzenia psychosomatyczne?

rehabilitacja sportowa Szczecin
rehabilitacja sportowa Szczecin

Zaburzenia psychosomatyczne to choroby fizyczne, których korzenie leżą w psychologii człowieka. Nazywane inaczej psychofizjologią, przez wiele lat były niewyjaśnionymi zjawiskami w środowisku medycznym. Pacjent zmaga się z bólem, ale mimo obszernych badań nie udało się zdiagnozować przyczyny bólu. Zaburzenie psychosomatyczne jest niezwykle trudne do zrozumienia dla społeczeństwa, ale wyczerpuje również tych, którzy się z nim zmagają.

Połączenie ciała i umysłu to niepodzielna całość. Od czasów Hipokratesa teoria ta znana jest od dziesięcioleci. Jakie są przyczyny ich występowania? Może to być przewlekły stres psychiczny, który może zaburzać pracę narządów ciała. Może to być również spowodowane pewnymi rodzajami stresu, które mogą prowadzić do pewnych chorób.

Co ważniejsze, słaba funkcja narządów i stres psychiczny mogą również powodować takie choroby. Jeśli tak się dzieje, są one związane z układem naszego organizmu, czyli z układem pokarmowym, oddechowym i sercowo-naczyniowym. Stres faktycznie wpływa na pracę naszego układu odpornościowego, powstawanie choroby niedokrwiennej serca i pracę naszych hormonów. Chociaż w przeszłości wiele osób uważało te choroby za dziwactwa, dziś stały się poważnym problemem dotykającym coraz więcej osób.

Jak leczyć zaburzenia psychosomatyczne?

Pomoc psychologiczna jest jedną z najczęstszych form leczenia zaburzeń psychosomatycznych. Jednak przed rozpoczęciem leczenia z pomocą psychologa lub psychiatry należy wykluczyć istnienie prawdziwych chorób fizycznych. Co ciekawe, fakty dowiodły, że osteopatia może być doskonałym sposobem leczenia takich chorób.

Nie ma wątpliwości, że metoda umysł-ciało bardzo różni się od psychologicznej metody leczenia takich chorób. Dla porównania, ważne jest, aby psychologowie szukali traumatycznych wydarzeń, które mogą powodować ten stan, a nie inny. Musisz więc rozwiązać ten problem, nauczyć się go znosić lub po prostu wyeliminować go ze swojego życia. Łagodzenie stresu w organizmie jest niezbędne w osteopatii, nie poprzez poszukiwanie pierwotnej przyczyny konkretnego stanu chorobowego w przeszłości, ale poprzez zwracanie uwagi na to, jak działa organizm.
Osteopata https://kursy-fizjoterapia.eu/ odczytuje informacje z ciała pacjenta, obserwuje jego postawę i napięcie struktury powięzi mięśni głębokich. Koncentruje się na równowadze splotu nerwowego, autonomicznym układzie nerwowym lub pracy mózgu.

Tak naprawdę nawet najmniejsze elementy związane z ludzkim ciałem odgrywają niezwykle ważną rolę w osteopatii. Mając podstawową wiedzę, możemy widzieć głębiej, dlatego zwracać należy uwagę na traumatyczne wydarzenia i przyczyny przewlekłego stresu. Nie chodzi tu o to, żeby pacjent analizował całe swoje życie i skupiał się na najdrobniejszych szczegółach, ale żeby znalazł problem i ten konkretny problem rozwiązał.

Czym jest osteopatią?

Osteopatia jest uważana za medycynę alternatywną. Główne założenia osteopatii obejmują całościowe podejście do człowieka, możliwość samoregulacji, integralność strukturalną i funkcjonalną oraz znaczenie krążenia płynów. Stosując te zasady, terapeuta rozpoczyna proces diagnozy. Jej składowymi są: dokumentacja medyczna, czyli wywiady, neurologia, ortopedia oraz typowe badania ortopedyczne. W razie wątpliwości mogą być wymagane niejasne wyniki lub bardziej precyzyjna identyfikacja, obrazowanie i badania laboratoryjne.

Dysfunkcja powięzi, ze względu na zdolność do uwalniania zakończeń nerwowych, proprioceptorów oraz aktywny skurcz, może wpływać na pracę układu mięśniowo-szkieletowego i narządów wewnętrznych. Osteopaci stosują również techniki terapii czaszkowo-krzyżowej, aby zrównoważyć pracę układu autonomicznego – podobno są bardzo skuteczne w przypadku dzieci z autyzmem, dzieci z ADHD i neurotyków. Stosowanie technik trzewnych to świetny sposób na walkę z refluksem u dorosłych i dzieci. Również w przypadku szumów usznych, migreny czy schorzeń kręgosłupa ruchy i manipulacje w stawach mogą przynieść wiele korzyści.

Współpraca z osteopatą

Wybór odpowiedniego osteopaty jest bardzo ważny, ponieważ będzie on posiadał wiedzę, doświadczenie i odpowiednie metody dla swojej pracy i pacjentów. Odgrywa to istotną rolę. Osteopaci używają tkanek, aby je uwolnić i wyeliminować ból w określonych obszarach. Tutaj ważne jest, aby wysłuchać porad ekspertów. To on informuje pacjenta o niewłaściwych wzorcach reakcji i podpowiada, jak odtworzyć je w zupełnie innej formie.

Należy zdać sobie sprawę, że w czynnościach osteopatycznych reakcja organizmu na traumę i jednoczesna reakcja na zaburzenia psychosomatyczne mogą przybierać różne formy. Niektórzy płaczą, niektórzy się pocą, a niektórzy czują się słabi, mają mdłości lub drżenie.