Jak wygląda ozonowanie? Dezynfekcja pomieszczeń w praktyce
6 mins read

Jak wygląda ozonowanie? Dezynfekcja pomieszczeń w praktyce

Jak wygląda ozonowanie? Dezynfekcja pomieszczeń w praktyce – skuteczna dezynfekcja bez stosowania chemii to działanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Wykorzystując właściwości ozonu, można usunąć bakterie, wirusy i inne szkodliwe drobnoustroje. Efektem ozonowania jest też piękny zapach. Oto jak ta metoda oczyszczania mieszkań, biur i innych wnętrz wygląda w praktyce.

Czym jest ozonowanie pomieszczeń?

By dezynfekcja za pomocą ozonu była skuteczna, potrzebne jest wysokie jego stężenie. Stworzenie sterylnej przestrzeni to wyzwanie dla wielu firm i instytucji ze stolicy. Przedszkola, szkoły, hotele muszą być bezpieczne. Warszawa ozonowanie to usługa często zamawiana do takich miejsc. Korzystają z niej też właściciele biur, magazynów i przestrzeni prywatnych. Do każdego z tych miejsc przyjeżdża ekipa z ozonatorem. Jest to urządzenie, które pozwala uzyskać wysokie stężenie ozonu. Korzystanie z takiej metody wymaga wiedzy, więc zleca się to specjalizującym się w tym firmom.

Przygotowanie wnętrza do ozonowania

Najpierw trzeba przygotować wnętrze. Niekiedy trwa to krótko, innym razem dużo dłużej niż samo oczyszczanie pomieszczenia. Ktoś, kto zamówi ozonowanie mieszkań w Warszawie, może mieć mnóstwo pracy. Jeśli są w nim obrazy i antyki, dużo roślin czy elektroniki, to trzeba sporo czasu i wysiłku. Rośliny na czas ozonowania się wynosi, tak samo obrazy i różne antyki. To, co wartościowe np. sprzęt elektroniczny, trzeba zabezpieczyć folią. Jeśli mniej jest rzeczy cennych, wnętrze jest minimalistyczne, to przygotowania trwają krócej. Ilość mebli też ma znaczenie. Czy zamawia się ozonowanie biur Warszawa, czy dotyczące innych przestrzeni, najpierw trzeba posprzątać. Trzeba też pootwierać szafki i szafy oraz odsunąć meble, jeśli są zaraz przy ścianie. Gaz musi wniknąć we wszystkie zakamarki. Najtrudniej jest, gdy wzywa się ekipę, bo są widoczne grzyb czy pleśń. Najpierw trzeba to fizycznie usunąć.

Ozonowanie pomieszczeń w praktyce

Jak wygląda ozonowanie? Dezynfekcja pomieszczeń w praktyce
Jak wygląda ozonowanie? Dezynfekcja pomieszczeń w praktyce

Gdy przyjadą osoby z zamówionej firmy, to wszyscy muszą opuścić ozonowane pomieszczenie. W czasie pracy urządzenia nie mogą przebywać w pomieszczeniu ani ludzie, ani zwierzęta. Trzeba to wziąć pod uwagę, gdy chodzi o ozonowanie urzędów w Warszawie. Na pewien czas niektóre pomieszczenia nie będą dostępne. Ozon w tak wysokim stężeniu, z jakiego się wtedy korzysta, ma działanie toksyczne. Główną pracę wykonuje ozonator. Zanim włączy się urządzenie, pomieszczenie jest izolowane. Zamyka się okna, zakrywa kratki wentylacyjne itd. Moc urządzenia dobiera się do wielkości oczyszczanej przestrzeni. Różny jest czas potrzebny na uzyskanie dobrych efektów. Stąd też ozonowanie cennik w Warszawie to bardzo różne kwoty. Co innego ozonowanie jednego pokoju, co innego, gdy chodzi o większą przestrzeń. Krócej potrwa ozonowanie mieszkania do 40 m² niż ponad dwukrotnie większego domu albo dużego magazynu.

Koniecznie trzeba przypilnować, by nikt nie wszedł w chwili pracy ozonatora do oczyszczanych miejsc. Gdy pracownicy firmy włączą urządzenie, to też zaraz wychodzą z pomieszczenia. Po wyłączeniu urządzenia nie od razu można korzystać z tego miejsca. Zakończono ozonowanie mieszkania na Ochocie i co dalej? Trzeba pamiętać, że nadal gaz jest w powietrzu w wysokim stężeniu. Z pomieszczeń w mieszkaniu jeszcze nie mogą korzystać domownicy. Do pokoju w hotelu jeszcze nie wolno wprowadzać gości hotelowych. Do pokoju w przedszkolu nadal nie można wpuszczać dzieci.

Działania po zakończeniu oczyszczania pomieszczenia

Najważniejsze działanie po skończonej pracy to wietrzenie. Koniecznie po tym, jak zakończono ozonowanie pomieszczeń Warszawa centrum, trzeba otworzyć okna. Ktoś, kto wchodzi do pomieszczenia, otwiera je i od razu wychodzi, bo nie jest jeszcze bezpiecznie. Szkodliwe wysokie stężenie ozonu naturalnie się obniża. Potrzeba tylko czasu. Ile wietrzyć? To powiedzą ludzie z zamówionej firmy. Zależy to od wielkości pomieszczenia. Zwykle wystarczy 30 minut. Jednak i później (po wywietrzeniu) nie od razu można korzystać z oczyszczonej przestrzeni. Trzeba odczekać dwie godziny. Na dłuższy czas wyłącza się przestrzeń z użycia. I to, gdy zamawia się ozonowanie mieszkania Warszawa Ochota, trzeba uwzględnić. Tym bardziej, gdy chodzi o przestrzeń publiczną czy firmową.

Później trzeba przestrzeń przywrócić do stanu poprzedniego. Do pomieszczenia wnosi się z powrotem to, co zostało z niego wyniesione. Trzeba zamknąć drzwiczki szafek, zasunąć szuflady. Odwija się to, co wartościowe, z folii. Gdy zakończone jest ozonowanie biur na Śródmieściu w Warszawie, minęło tyle czasu, ile trzeba, można odwinąć sprzęt elektroniczny. To też zajmie trochę czasu. A później? Później pozostaje już tylko cieszyć się efektem pracy urządzenia.

Efektem jest otoczenie wolne od wirusów, bakterii, grzybów i pleśni. Powietrze pachnie przyjemnie. Pomieszczenia są bezpieczne dla zdrowia. Zyskuje się sporo. Dlatego, choć ozonowanie w Warszawie to usługa, do której trzeba przygotować przestrzeń, to warto. Efekty są tak korzystne, że opłaca się podjąć wysiłek. Opłaca się też zgodzić na niedogodności, jakie wiążą się z czasowym wyłączeniem wnętrz z użytkowania.