Jak zorganizować opiekę nad osobą starszą?
Jak zorganizować opiekę nad osobą starszą? Dzieciom trudno jest patrzeć, kiedy ich rodziców dotyka nieunikniona przypadłość, jaką jest starość. Niestety, większość starszych ludzi cierpi na różnego rodzaju schorzenia, przez które wymagają oni stałej opieki. Zorganizowanie jej często wydaje się być ponad siły dorosłych już dzieci, jednak istnieją sposoby, aby rodzic miał fachową opiekę, natomiast dziecko nie musiało rezygnować z pracy czy innych obowiązków.
Pielęgniarka i opiekunka
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie prywatnej, wykwalifikowanej opiekunki osoby starszej. Tego rodzaju zawód można uzyskać po specjalistycznych kursach, dlatego warto zwrócić uwagę, aby osoba, którą zatrudniamy, miała ukończone tego typu szkolenia. Opiekun bądź opiekunka powinni cechować się empatią i zrozumieniem dla drugiego człowieka, a także być dyspozycyjnym – wszak opieka nad dorosłym wymaga niemal całkowitego poświęcenia w godzinach, w których nikt z rodziny nie jest w stanie tej opieki świadczyć. Warto jednak pamiętać, że opiekun to nie pielęgniarka, zatem nie ma on prawa do aplikowania leków. Oczywiście może, a nawet powinien podać wcześniej przygotowane medykamenty zlecone przez lekarza, jednak nie ma on prawa podawać na przykład zastrzyków. W tym celu dobrze jest zatrudnić pielęgniarkę, która przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu przyjdzie do osoby starszej i oceni jej stan, zaaplikuje leki czy choćby pobierze krew do badań. Należy jednak wziąć pod uwagę, że usługi prywatnej pielęgniarki nie są tanie, zatem nie każdy może sobie pozwolić na tego typu rozwiązanie. W takiej sytuacji pozostaje złożenie wniosku o odwiedziny pielęgniarki, której usługi sfinansuje NFZ. Osoby obłożnie chore mają taką możliwość, jednak wtedy pielęgniarka najczęściej przychodzi raz w tygodniu, a zakres jej usług jest ograniczony do tego, co przewiduje umowa z funduszem. Zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że NFZ przysyła do nas pielęgniarkę z okolicznej przychodni, którą być może zna osoba chora.
Zobacz także:
Prywatne domy opieki
Żadne dziecko nie chce oddawać rodzica do prywatnego domu opieki, jednak czasami nie mamy innego wyjścia. Jeżeli nie mieszkamy blisko niego i nikt nie jest w stanie zaopiekować się nim po pracy, samo zatrudnienie opiekuna czy pielęgniarki może okazać się niewystarczające. Osoba starsza, schorowana często potrzebuje pomocy w wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Opiekun nie jest przecież w stanie przebywać z rodzicem przez całą dobę. Pozostaje więc prywatny dom opieki, który zapewnia seniorowi to, co najlepsze. Prywatne domy opieki działają w większych miastach i oferują osobom starszym kompleksową opiekę przez całą dobę. Poza wykwalifikowanymi opiekunami w prywatnych domach opieki pracują także pielęgniarki i lekarze, dlatego pacjent w każdej chwili może otrzymać potrzebną pomoc. Co prawda w społeczeństwie prywatne domy opieki nie cieszą się dużym uznaniem, głównie ze względu na fakt, iż kojarzą się z bezlitosnym oddaniem starszego człowieka w obce ręce. Tymczasem seniorze często sami chcą zamieszkać w prywatnych domach opieki wiedząc, że ich rodzina mieszka daleko bądź nie jest w stanie poradzić sobie z opieką nad nimi. W tego typu miejscach możemy odwiedzać naszych bliskich tak często, jak tylko chcemy. Seniorzy mają zapewnione smaczne, ciepłe posiłki, a także dostęp do wszelkiego rodzaj udogodnień i rozrywek, jeżeli tylko chcą. Prywatne domy opieki nie są tanim rozwiązaniem, jednak w większości przypadków pobyt w nich pokrywa sam senior, ze swojej emerytury czy renty. Prywatne domy opieki mają przewagę nad publicznymi, gdyż choć są one droższe, na miejsce w nich nie trzeba tak długo czekać, co często jest priorytetem dla seniorów i ich rodzin.
Ośrodek pobytu dziennego
W ośrodkach pobytu dziennego seniorzy mogą przebywać w godzinach porannych i popołudniowych. Czas ich pobytu w tego typu miejscach uzależniony jest głównie od potrzeb rodziny i możliwości ich odbioru z ośrodka. W ośrodkach pobytu dziennego seniorzy mają zapewnioną opiekę oraz różnego rodzaju zajęcia, które mają ich pobudzić do aktywności, choćby w celu przeciwdziałania demencji. Pobyt w ośrodku jest oczywiście płatny, jednak w zamian starsza osoba może liczyć na posiłki i fachową opiekę. Warto jednak zaznaczyć, że do ośrodków przyjmowane są osoby, których stan jest stosunkowo stabilny, zatem naprawdę chore osoby nie mogą liczyć na przyjęcie, głównie ze względów organizacyjnych. Co więcej, ośrodki pobytu dziennego dla seniorów zlokalizowane są głównie w większych miastach, dlatego osoby zamieszkujące w mniejszych miejscowościach mogą mieć niemały kłopot z dostaniem się do tego typu miejsce. Niemniej jednak ośrodek ma taką przewagę nad opiekunek czy pielęgniarką, że po pierwsze w ogólnym rozrachunku zwykle wychodzi to taniej, po drugie zaś senior jest wśród osób w podobnym wieku i w podobnej sytuacji życiowej, zatem następuje niejako proces socjalizacji. Dodatkowo seniorzy mogą liczyć na pomoc więcej niż jednego specjalisty, co zwykle dobrze wpływa na ich rekonwalescencję i postępy w leczeniu.