Systemy operacyjne smartfonów
6 mins read

Systemy operacyjne smartfonów

Systemy operacyjne smartfonów – jakie systemy operacyjne znajdziemy w najpopularniejszych smartfonach i czym tak właściwie są? Jeżeli chcemy zakupić smartfona, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom, musimy dobrać system operacyjny zgodny z naszymi osobistymi preferencjami. Dowiedz się czym są systemy operacyjne w telefonach i na czym polegają ich różnice.

Systemy i ich różnice

Dostawcy smartfonów w dzisiejszych czasach bardzo często decydują się na oryginalne systemy operacyjne. Wspierają swoje urządzenia opatentowanymi systemami, które otrzymamy tylko na telefonach wskazanej marki. Istnieje też grupa firm, która stawia na sprawdzone rozwiązania i decyduje się na zainstalowanie w swoich smartfonach powszechne systemy. Przykładem może być Android, który w dzisiejszych czasach jest już dostępny w dziesiątkach wersji i nadal jest aktualizowany i ulepszany. Co roku możemy odnotować coraz większy wzrost aplikacji i gadżetów kompatybilnych z systemem Android. Jakie zatem rozróżniamy najpopularniejsze systemy operacyjne?

Apple OS

Jest to domyślny system pochodzenia firmy Apple, który został zainstalowany na urządzeniach takich jak:

  • Iphone
  • Ipod
  • Ipad
  • Mac
Systemy operacyjne smartfonów
Systemy operacyjne smartfonów

Jego charakterystycznymi cechami jest dobrze zwizualizowane menu, które pozwala na czytelne poruszanie się między aplikacjami. Sprawdza się doskonale zarówno do użytku przez osoby starsze i młodsze. Interaktywny interfejs stworzony przez Apple należy do jednego z najsprytniejszych pomysłów deweloperów. System ten sprawia, że obsługa smartfona jest o wiele prostsza. System ten jest doskonałym wyborem dla każdej osoby, która ma w zamiarach dopiero co nauczyć się obsługi smartfona.

Posiada on mnóstwo ułatwień w postaci przeciągania pasków z aplikacjami między ekranami, czy też ekrany wielodotykowe, dzięki którym użytkownicy mogą wykonać kilka ruchów jednocześnie. W ten sposób bardzo łatwo obsługiwać swój smartfon jedynie za pomocą dwóch palców.

Systemowi od Apple nie brakuje aplikacji i pomysłów na aktualizacje. Według statystyk system OS posiada już ponad 150.000 aplikacji. Pamiętajmy o tym, że liczba nieustannie rośnie. Apple słynie z agresywnej polityki reklamowej, dlatego też niewątpliwie wielu z nas słyszało o ich programach do kontroli telewizora na odległość, światła lub nawet dzielenia aplikacji komputerowych z telefonicznymi. O ich programach można usłyszeć z reklam internetowych telewizyjnych, a niekiedy możemy ujrzeć je nawet na billboardach. 

Android

Android to znany na całym świecie mobilny system operacyjny, który pierwotnie został wypuszczony przez firmę Google. Obecnie nadzorowany jest jednak przez Open Handset Alliance. Cechuje się prostotą i podobnie jak w przypadku systemu od Apple jest niezwykle czytelny. Nie bez powodu cieszy się mianem jednego z najlepiej ocenianych systemów operacyjnych. Według statystyk z 2019 roku największa część użytkowników smartfonów z całego świata wybiera właśnie Androida.

Jeżeli chodzi o popularność i reklamę, przez wiele lat konkurował z OS od Apple, aż dotąd, gdy sam znajduję się na szczycie najchętniej wybieranych systemów operacyjnych na telefony.

System Android jako jeden z nielicznych działa na tak zwanym silniku open source. Oznacza to, że jest on dostępny do przerabiania dla programistów z całego świata. Sam system nie ma też wbudowanych żadnych ograniczeń, dlatego można go dowolnie modyfikować. Android cieszy się największą liczbą dostępnych aplikacji na telefony, a ponadto firmy, który wyposażyły swoje elektroniki w Android zgodnie potwierdzają, że chętnie będą kontynuowały współpracę z tym systemem operacyjnym. Oznacza to, że Android będzie rozwijany i ulepszany jeszcze przez długie lata.

Android jest też dobrze zorganizowany pod względem technicznym. Dostaje on cykliczne aktualizacje bez względu na to, z której wersji Androida aktualnie korzystamy. Bardzo częste aktualizacje mają za zadanie wyeliminować błędy systemowe i brak kompatybilności urządzenia z aplikacjami. 

Symbian

Symbian jest systemem, który zagościł na smartfonach od firmy Nokia. Początkowo firma utrzymywała dane systemu w tajemnicy i nie udostępnia go szerszym gronem programistów, dlatego też rzadko można było odnotować jakiekolwiek zmiany w tym systemie. Kilka lat temu podejście Nokii się jednak zmieniło. Symbian obecnie posiada otwarte źródło informacji, które umożliwia edytowanie i ulepszanie tego systemu. Oznacza to, że możemy spodziewać się w przyszłości wielu aktualizacji na telefonach od firmy Nokia.

Windows Phone

Windows Phone to nazwa systemu, który został wyprodukowany przez znanego całemu światu giganta Microsoft. System jest niezwykle specyficzny, przez co posiada o wiele mniejszy wybór aplikacji w swoim sklepie. Użytkownicy, którzy chwalą sobie system mobilny od Microsoftu, wcale nie uznają tego za minus. Windows Phone być może nie nadąża za trendami związanymi z najnowszymi grami na telefon, jednak ma dostęp do aplikacji codziennego użytku. Możemy na nim korzystać z whatsappa, messengera, facebooka, czy też aplikacji do przechowywania muzyki i książek.