Kamery sportowe – którą wybrać?
Kamery sportowe – którą wybrać? Niewielkich gabarytów kamery sportowe mogą pełnić szereg różnego rodzaju zastosowań. To urządzenie, dzięki swojej lekkości można zamontować w dowolnym miejscu, między innymi przymocujemy ją do kasku, szyby samochodu czy nawet do ramy roweru. Można ją również tradycyjnie przytwierdzić do selfie sticka.
Niektóre modele kamer sportowych pozwalają także na nagrywanie filmów pod wodą dzięki swojej wodoszczelności. Kamery sportowe cechują się więc niezwykłą wszechstronnością. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od kilku czynników. Najistotniejszym jest wybór dyscypliny sportowej jaki ma ona rejestrować. Poniżej zostaną wskazane dodatkowe elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu kamery sportowej.
Kamery sportowe – do czego służą?
Głównym przeznaczeniem kamer sportowych jest rejestracja materiałów wideo w warunkach aktywności ruchowej. Powstały po to, by amatorzy wyczynów fizycznych mieli możliwość zapisywania swoich najlepszych akcji dzięki nagraniom wideo. Kamery sportowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie wymagały ręcznej obsługi podczas pracy. To wyróżnia je spośród tradycyjnych kamer i aparatów, które nie oferują użytkownikowi tego typu rozwiązania.
Najpopularniejszymi kamerami sportowymi są te typu Gopro i podobne, które mocuje się na kasku lub innym wyposażeniu sportowym, w zależności of preferencji. Charakteryzują się nie tylko niewielkim rozmiarem, ale także ponadprzeciętną wytrzymałością, ze względu na przeznaczenie do pracy w trudnych warunkach. Kamery sportowe znajdą jednak zastosowanie nie tylko w kontekście rejestracji wyczynowej jazdy na rowerze czy motocyklu. Można ich także z powodzeniem użyć w trakcie rodzinnych wakacji do wykonywania zdjęć. Szczególnie dobrze uwieczniają pejzaże i krajobrazy, ponieważ cechuje je możliwość uzyskania dużo szerszego kadru niż w przeciętnym smartfonie.
Ważne parametry podczas wyboru
Kamery sportowe występują w różnych wariantach, które są zależne od przeznaczenia urządzenia. Podczas dokonywania wyboru warto zwrócić na kilka specyfikacji mających wpływ na użyteczność urządzenia. Są to między innymi:
- rozdzielczość kamery
- rodzaj obiektywu (szerokokątny)
- opcja stabilizacji obrazu
- możliwość obsługi za pomocą smartfona
- funkcja GPS
- czas pracy baterii
- zabezpieczenie obudowy (wodoszczelność, pyłoszczelność)
Rozdzielczość i obiektyw kamery sportowej
Kamery sportowe spełniają odmienne funkcje, w zależności od ich przeznaczenia. W każdym przypadku jednym z najistotniejszych parametrów tego urządzenia jest rozdzielczość. To właśnie ona zapewnia nie tylko ostrość, ale także płynność uzyskanego obrazu. Podczas wyboru kamery sportowej należy zwrócić uwagę na to jakiej wielkości nagrywa obrazy i w ilu klatkach na sekundę. Im wyższe są te parametry tym lepszy jakościowo będzie materiał wideo. Dla porównania warto wskazać, iż kamery sportowe full HD nagrywająca w rozdzielczości 1920×1080 pikseli i rejestrują obraz w 60 lub 120 kl/s, zaś obraz z kamer sportowych 4K ma aż 3840×2160 pikseli i jest realizowany przynajmniej w 30 kl./s. Warto także wiedzieć, iż kamery sportowe, nawet te z niższej półki cenowej powinny mieć funkcje zapisu zdjęć w rozdzielczości w przedziale 10-16 Mpix.
Kolejną kwestią ważną dla kamery sportowej jest obecność szerokokątnego obiektywu. Obecność tego rozwiązania jest o tyle korzystna, iż pozwala na uzyskanie dużo szerszego kadru niż w przypadku przeciętnego obiektywu. Oznacza to, iż uzyskany materiał wideo będzie bardziej atrakcyjny. Ponadto, na nagraniu znajdą się wszystkie istotne elementy, o które trudno zadbać w przypadku tradycyjnego kadrowania.
Stabilizacja obrazu w kamerach sportowych
Funkcja stabilizacji obrazu pojawia się w kamerach sportowych, jednak nie stanowi standardu. Stabilizacja optyczna w urządzeniach przeznaczonych do rejestracji dynamicznych aktywności pojawia się dość rzadko i to najczęściej w kamerach sportowych z wyższej półki cenowej. Istnieją jednak alternatywne rozwiązania pozwalające na to, by obraz nie był rozedrgany a materiał filmowy dobrze się oglądało. Z pomocą w walce z nieostrym obrazem przynoszą różnego rodzaju gimbale. Są to mechanicznie-elektronicznie stabilizowane uchwyty na kamerę. Ich skuteczność jest bardzo dobra, a jednocześnie urządzenia tego typu cechuje dość wysoka cena. Wybór dobrego stabilizatora jest jednak kluczowy dla uzyskania nieporuszonego, płynnego wideo, dlatego warto zastanowić się nad jego zakupem. Gimbale występują przeważnie w dwóch rodzajach:
- mechanicznym – nieco tańszy, ale wymagający od operatora ręcznej konfiguracji i zdolności obsługi
- elektronicznym – z wyższej półki cenowej, nie wymagający dodatkowej wiedzy czy umiejętności podczas użytkowania
Czas pracy baterii
Obok istotnych parametrów nie sposób jest wspomnieć o czasie funkcjonowania baterii. Kamery sportowe po naładowaniu powinny móc rejestrować obraz wideo przez minimum godzinę. Dzięki temu, iż jest to niewielki sprzęt posiada także lekki akumulator, co wpływa na konieczność częstego ładowania baterii urządzenia. Podczas wyboru kamery sportowej warto zwrócić uwagę na łatwość w wyciąganiu akumulatorów. Jeśli w trakcie pracy się wyczerpią, będzie można w prosty sposób wymienić je na naładowane. To niewielki detal, jednak bardzo ważny dla wielu użytkowników kamer sportowych.