Koszt izolacji dachu
5 mins read

Koszt izolacji dachu

Połać dachowa zasługuje na staranną izolację – chroni przed skutkami zmian temperatury, a jej koszt zwróci nam się w przyszłości w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie. Izolację wykonuje się najczęściej z wełny mineralnej układanej na stropie, fragmentach połaci dachowych oraz ścian kolankowych. Na koszt izolacji dachu wpływa jej złożoność, cena surowca, robocizna i całkowita powierzchnia izolacji.

Powierzchnia do izolacji – jak mierzyć?

Bardzo dokładne obliczenie powierzchni dachu może być bardzo skomplikowane. Pamiętajmy, że powierzchnia do ocieplenia nie jest równa powierzchni warstwy górnej. W obliczeniach należy wziąć pod uwagę wymiary sufitu i wszelkie nachylenia. Dokonamy tylko dokładniejszych obliczeń, mierząc cały strych. Możemy również użyć ogólnego wzoru, aby uzyskać przybliżone wyniki. Należy założyć, że górna kondygnacja będzie miała 1,4 m2 powierzchni dachu na metr kwadratowy izolacji.

Niezbędne surowce

Rodzaj użytych surowców będzie miał istotny wpływ na całkowity koszt ocieplenia poddasza https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/. Do pracy potrzebujesz:

  • Wełna mineralna – doskonała izolacja poddasza. Możesz wybierać między wełną szklaną a wełną mineralną. Jedyną opcją jest wybór odpowiedniej jakości styropianu. Należy jednak pamiętać, że jest to elastyczny materiał i montaż na bardziej skomplikowanych zboczach może sprawiać pewne problemy. Lepszym więc rozwiązaniem jest zakup dobrej jakości wełny mineralnej, która wyeliminuje mostki termiczne. W kalkulacji należy uwzględnić średni zakup wełny mineralnej z półki cenowej, o grubości 25 cm,
  • Profile stalowe – niezbędne do produkcji ram, które mogą pomieścić wełnę mineralną. Tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie listew drewnianych, ale drewno jest mniej odporne na zmiany temperatury,
  • Folia przeciwwilgociowa – Izolację należy dodatkowo zabezpieczyć folią paroizolacyjną, aby chronić wełnę mineralną przed wilgocią. Bardzo ważne jest, czy na poddaszu jest łazienka czy kuchnia. Wilgotność powietrza w tych pomieszczeniach jest wysoka,
  • Taśmy izolacyjne – są stosowane na połączeniach folii paroizolacyjnych. Pozwalają stworzyć szczelną powłokę, która nie przepuszcza wilgoci.

Kalkulacja kosztów — przykład

Załóżmy na przykład, że górne piętro naszego domu ma 100 metrów kwadratowych. Po przemnożeniu tej powierzchni przez 1,4 otrzymujemy wymaganą powierzchnię do izolacji 140 metrów kwadratowych. Kalkulacja ta uwzględni średni koszt zakupu surowców z półki cenowej. Zatrudnimy do pracy tani zespół na podstawie polecenia znajomego.

  • Koszt pracy to około 7000 zł,
  • Koszt zakupu surowców to 6000 zł.

Z powyższych obliczeń jednoznacznie wynika, że ​​całkowity koszt ocieplenia poddasza o łącznej powierzchni 140 metrów kwadratowych wynosi około 13 000.

Obliczenia alternatywne

Koszt izolacji dachu
Koszt izolacji dachu

Powyższe szacunki kosztów dotyczą umiarkowanego standardu pracy i surowców, ale możemy rozważyć standardy luksusowe lub ekonomiczne.

Obliczenia na najwyższym poziomie – to rozwiązanie dla tych, którzy chcą wysokiej jakości, a wysoki koszt ich nie odstrasza. Kupowanie najlepszych materiałów wykończeniowych według najwyższych standardów i zatrudnianie drogiego, ale sprawdzonego zespołu budowlanego https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Docieplenie poddasza w wysokim standardzie kosztuje 18 000 zł,
Kalkulacje ekonomiczne – w tym zakup najtańszych surowców i zatrudnienie najtańszej ekipy budowlanej. W tym przypadku minimalna cena za docieplenie dachu będzie zbliżona do 10 000 zł. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie.

Oszczędności związane z zakupami

Kalkulacje ekonomiczne – w tym zakup najtańszych materiałów i zatrudnienie najtańszych specjalistów. Minimalna cena za ocieplenie poddasza w tym przypadku to 10 584 zł. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie. Oszczędności związane z zakupem najtańszych materiałów i zatrudnieniem tanich (często niedoświadczonych) fachowców wiążą się z pewnym ryzykiem. Materiały z niższej półki nie zapewniają optymalnej ochrony przed zmiennymi temperaturami. Może to mieć coś wspólnego ze zwiększonymi kosztami późniejszego ogrzewania strychu.

Izolacja dachu – czy możesz to zrobić sam?

Ogrzewanie można wykonać niezależnie. Taka praca nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga dużego doświadczenia i wiedzy, dlatego nie powinna jej wykonywać zupełny nowicjusz. Samoizolacja może łatwo przynieść oszczędności, jednak pracując w niewłaściwy sposób. Pamiętaj, że wełna mineralna musi być prawidłowo połączona. Wszystkie szczeliny i defekty prowadzą do tzw. mostków termicznych.