Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu
6 mins read

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu

Na dzień dzisiejszy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu cieszy się coraz większą popularnością. Wybór takiej lokalizacji może jednak okazać się wysoce problematyczny, co każdorazowo powinniśmy brać pod uwagę. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka niuansów, które w znacznym stopniu pomogą nam w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Na jaką specjalizację powinniśmy się zdecydować? Jaki program prywatnego ośrodka odwykowego będzie najbardziej optymalny? Które certyfikaty powinniśmy brać pod uwagę? Czy opinie innych pacjentów mają znaczenie? Czy warunki socjalne i cena powinny mieć wpływ na nasz wybór? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.  

Na jaką specjalizację powinniśmy się zdecydować?

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmuPamiętajmy o tym, że ośrodek terapii leczenia uzależnień nie dla wszystkich jest najlepszym rozwiązaniem. Przykładowo nie jest zalecany zarówno dla osób młodych, dla dojrzałych kobiet, a także dla panów, którzy są aktywni zawodowo i mają zaburzenia osobowości. Wiele profesjonalnych placówek jest wyspecjalizowanych, co w praktyce oznacza, że leczy się w nich przykładowo jedynie te uzależnienia, które dotyczą kobiet. Takie ukierunkowanie skutecznie zwiększa skuteczność grupowej terapii, bowiem w ten sposób możemy spotkać wiele osób, które mają podobne problemy do naszych. Jeśli jesteśmy świadomi tego, że nie jesteśmy sami w obrębie danego uzależnienia, wówczas działa to terapeutycznie. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że istnieją również ośrodki, które skupiają się w sposób szczególny na behawioralnych uzależnieniach, na seksoholizmie, pracoholizmie, siecioholizmie, zakuopholizmie. Wybór powinien być zatem odpowiednio przemyślany. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu to jednak strzał w dziesiątkę w wielu przypadkach.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – jaki program?

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu powinien charakteryzować się tym, że posiada swój własny program i misję. Przykładowo niektóre lokalizacje skupiają się na udzielaniu pomocy dla kobiet, które są dotknięte współuzależnieniem lub uzależnieniem. Program całego ośrodka powinien skupiać się wokół idei, że opieka nie powinna dotyczyć jedynie osób chorych, ale również tych starszych i całą rodzinę. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu w wielu przypadkach koncentruje się na grupowej terapii, na warsztatach, spotkaniach. Kluczowym aspektem jest zrozumienie własnych zachowań, a także tego, że to świadomość jest podstawą do dalszej rekonwalescencji. Największą popularnością cieszy się podejście behawiorystyczne, psychoterapia grupowa, psychoterapia indywidualna, a także terapia, która jest stricte skoncentrowana na konkretnych rozwiązaniach. Alternatywnym uzupełnieniem jest hipnoterapia.

Który certyfikat dla prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu powinien posiadać również liczne certyfikaty. Z reguły są one udostępnione na specjalnie przystosowanych stronach internetowych. Dodatkowo znajdziemy tam informacje na temat osób zatrudnionych, czyli specjalistów, terapeutów, lekarzy. Zauważyć można również informacje o posiadanych certyfikatach, specjalizacjach, doświadczeniach. Dla wielu osób wydaje się to być absolutnie oczywiste, ale lecznice odwykowe powinny posiadać swoją własną stronę internetową- w dzisiejszych czasach jest to niemalże standard. To właśnie tam zdobędziemy potencjalnie informacje, które nas zainteresują, jednocześnie być może przekonają do skorzystania z określonych usług. Strona powinna charakteryzować się przejrzystością i odpowiednim wypozycjonowaniem. 

Czy opinie mają znaczenie dla prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu?

Jeśli zrobiliśmy już odpowiednie poszukiwania co do prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu, powinniśmy skupić się również na opiniach pacjentów- mogą one mieć większe lub mniejsze znaczenie. Należy mieć na uwadze to, że obecność w sieci bardzo często jest efektem marketingu szeptanego- jest on wykonywany przez specjalistyczną interaktywną agencję. Dlatego też osobiście sprawdźmy opinię pacjentów. Pomocne będą przykładowo media społecznościowe, wśród których najczęściej wyróżnia się Facebook- znajdziemy tam persony, które w rzeczywistości polubiły określony prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu. Możemy przykładowo pokusić się o wysłanie wiadomości za pośrednictwem popularnego Messengera. Zwróćmy uwagę na to czy wybrana przez nas placówka stacjonuje w RPWDL (Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą).

Czy warunki socjalne i cena powinny mieć wpływ na nasz wybór?

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu powinien również posiadać na stronie regulamin – znajdźmy tam warunki socjalne. Są one bardzo istotne, jeśli chcemy uniknąć rozczarowań. Pacjenci psychiatryczni lub osoby uzależnione są traktowane jako “drugą kategorie”. W konsekwencji standardem w tym zakresie są sale wieloosobowe, ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym, ograniczone odwiedziny rodziny i znajomych.