Nowy etap życia, czyli studiowanie. Jak wybrać kierunek?
6 mins read

Nowy etap życia, czyli studiowanie. Jak wybrać kierunek?

Nowy etap życia, czyli studiowanie. Jak wybrać kierunek? Ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej, zdanie matury i rozpoczęcie pierwszej pracy, to bardzo ważne etapy w życiu każdego człowieka. Pozostaje jeszcze na przykład decyzja, o tym, jakie studia wybrać i czy w ogóle warto na nie iść. To powinien być przemyślany wybór, aby za kilka lat nie żałować swojej decyzji.

Czy warto iść na studia?

Wszystko zależy od tego, jakie ktoś ma do nich podejście. Jeśli komuś nie zależy i wie, że mu się nie przydadzą, to ciężko będzie znaleźć argumenty, które przekonają go, że warto iść. Natomiast jeśli ktoś chce iść, to choć będzie na pewno nieznaczny poziom wewnętrznej motywacji, a zewsząd będą płynąć pytania odnośnie do studiów i każdy wygeneruje jakąś myśl, która będzie mówić o tym, czy w ogóle warto, czy to jest opłacalne i jak ma to wyglądać. Taki zewnętrzny strach jest bardzo zły i najlepszym wyjściem, jest po prostu nie słuchać. Każdy powinien dokładnie sam przemyśleć, czy pójście na studia mu się opłaca i czy w jego przypadku, dowie się jeszcze czegoś nowego.

Jakie studia wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna, to znaczy takie, które wydają się dla danej osoby interesujące. Czy to będą studia informatyczne, prawnicze, czy też medyczne, zawsze powinna być to świadoma decyzja danej osoby. Nie można nikogo przymuszać do jakiegoś kierunku, co często próbują zrobić rodzice.

Coraz częstszym wyborem są studia informatyczne. Jest to naprawdę ciekawy kierunek, ponieważ choć kojarzy się głównie z pozornie nieciekawym siedzeniem przy komputerze, to nie zawsze tak jest. Czasem informatykę można uznać za naprawdę ciekawe i kreatywne zajęcie. Na studia informatyczne powinien wybrać się każdy pasjonat komputerów, a także robotyki, cyberbezpieczeństwa i tak dalej. W przyszłości na pewno nie będzie brakować pracy dla osób z takim wykształceniem.

Jak wybrać dobrą uczelnię?

studia informatyczne

Czy to będą studia informatyczne, filologiczne, czy też prawnicze, to na pewno ilość uczelni, która będzie proponowała konkretne kierunki, jest oszałamiająca. Na niektórych uczelniach można spotkać się ze zjawiskiem proponowania potencjalnym studentom nawet ponad 100 kierunków. Praktycznie w każdym dużym mieście istnieje po kilka uczelni, a w mniejszych również można takie spotkać, zazwyczaj są to po prostu oddziały dużych uczelni.

Jeśli ktoś decyduje się na studia, to przede wszystkim powinien zwrócić uwagę na program, który jest proponowany studentom. W zależności od kierunku należy ocenić, czy uczelnia na pewno oferuje odpowiednią liczbę godzin na praktykę i na teorię. Warto również przejrzeć listę przedmiotów, które są wykładane i zobaczyć, kto je wykłada. Jednak sama nazwa przedmiotu nie zawsze będzie coś mówić, dlatego lepiej jest poprosić na uczelni o informacje, czego będzie dotyczyć dany przedmiot. Jeśli chodzi o wykładowców, to warto zwrócić uwagę na te uczelnie, które proponują nie tylko bardzo wykształconą kadrę, pełną profesorów, lecz także kadrę, w której będzie znajdować się wielu praktyków, ponieważ właśnie ci będą w stanie opowiedzieć, jak dany zawód tak naprawdę wygląda i jak ma się teoria, z którą spotykamy się na studiach, do praktyki, która czeka w rzeczywistości.

Warto również zastanowić się wcześniej, czy ktoś zamierza iść na studia zaoczne, czy też na dzienne i przejrzeć, które uczelnie proponują terminy właśnie w takim systemie. Nie każdy przecież może sobie pozwolić na to, aby studiować dziennie, a niektórzy po prostu chcą iść do pracy, a uczyć się po pracy, przy czym na zajęcia najlepiej uczęszczać w weekendy. Oczywiście, na studiach zaocznych, czy to na studiach informatycznych, czy też politologicznych, niezależnie od kierunku, zawsze materiał będzie nieco okrojony, lecz to raczej nikomu nie powinno przeszkadzać w tym, aby samodzielnie w domu nadganiać materiał.

Warto pamiętać o praktyce

Nowy etap życia, czyli studiowanie. Jak wybrać kierunek?
Nowy etap życia, czyli studiowanie. Jak wybrać kierunek?

Same studia i wiedza na nich przekazywana nie są już wystarczalne, jeśli ktoś naprawdę chce zaistnieć na rynku pracy. Dlatego też warto samodzielnie opracowywać pewne projekty i wykonywać je, aby zdobyć praktykę. Studenci informatyki powinni wykorzystywać na bieżąco zdobywaną wiedzę i wykonywać aplikacje, czy też strony internetowe, a na przykład studenci dziennikarstwa, powinni wykazać się inwencją twórczą, jeśli chodzi o pisanie dobrych artykułów.

Bardzo dobrych ruchem będzie również to, aby zgłaszać się do przedsiębiorców, którzy wykładają na uczelniach i poprosić ich może o staż, czy też jakąkolwiek pomoc, lub wskazówkę, aby móc się jakoś pokazać na rynku. Osoby, które zdobywać praktykę zaczynają już na etapie studiowania, są potem lepiej postrzegane i pracodawca ma przynajmniej pewność, że zatrudnia osobę z doświadczeniem.

Nad decyzją o tym, czy warto studiować, powinien pomyśleć każdy. Jest to coś, co może zmienić życie. Poza tym jest to ciekawy etap życia, który naprawdę dobrze wspomina wielu studentów. Tam zawieranych jest wiele znajomości, tam przeżywa się miłość i ciekawe imprezy. Warto wybrać się na studia, bo w tym okresie zmienia się pogląd na życie.