Kurzajki na stopach – nie lekceważ problemu!
Kurzajki na stopach – nie lekceważ problemu! Kurzajki, będące efektem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, dotyczą milionów ludzi na całym świecie. To wstydliwy problem, którego nie leczenie może wiązać się z poważnymi skutkami: rozprzestrzenianiem się brodawek na skórze czy bolesnością, powodowaną coraz głębszym zagnieżdżeniem się ich pod skórą.
Zarażenie się wirusem możliwe jest wszędzie! Wystarczy kontakt skóry, np. na basenie, w saunie czy SPA. Biorąc pod uwagę, że nosiciele wirusa HPV stanowią aż 10% populacji, problem jest dość powszechny. Wystarczy jednak zadziałać w porę, by go wyeliminować.
Jak powstają kurzajki
Trudno jednoznacznie wskazać, dlaczego dochodzi do zarażenia wirusem HPV. Najczęściej wśród przyczyn wymienia się osłabioną odporność organizmu, stres, zmiany hormonalne, ciążę, nadpotliwość lub nadmierną suchość skóry, nieodpowiednią higienę czy bezpośredni kontakt z zarażoną osobą, zwłaszcza, gdy na skórze występowały rany, otarcia lub podrażnienia.
kurzajki, usuwanie kurzajek, wymrażanie kurzajek, wypalanie kurzajek, leczenie kurzajek, kurzajki usuwanie, zamrażanie kurzajek, podolog, podologia
Nie trudno zarazić się wirusem – przenoszony jest drogą kontaktową. Wystarczy uściśnięcie dłoni zakażonej osoby czy postawienie stopy w miejscu, w które miało bezpośrednią styczność z jej skórą. Istnieje ponad sto odmian wirusa HPV, odpowiedzialnego za powstawanie kurzajek. Każda zmiana związana z pojawieniem się brodawczaka jest inna i wymaga indywidualnie dobranej terapii. Brodawki głębokie, wywoływane przez wirusa HPV-1 są zmianami powodującymi dolegliwości bólowe. Mają charakterystyczną cielistą bądź brunatną barwę z widocznymi na czubku niewielkimi naczynkami krwionośnymi. Jak wskazuje nazwa, brodawki te wnikają mocno pod skórę – stąd podczas chodzenia może być odczuwalny ból i dyskomfort.
Innym typem brodawczaka jest ten, wywoływany przez wirus HPV-2. Brodawki mozaikowe, bo o nich mowa, mają tendencję do występowania w skupiskach i rozprzestrzeniania się. Choć nie wiążą się z odczuwaniem bólu, wyglądają wyjątkowo nieestetycznie ze względu na szerszy obszar występowania. Często też pojawiają się powrotnie.
Metody leczenia
Z racji tego, że odmian wirusa HPV jest bardzo wiele, każda kurzajka powinna być indywidualnie diagnozowana. Leczenie wymaga stworzenia planu terapii, przygotowanego pod konkretny przypadek. To jak usunąć kurzajki zależne jest od wielu czynników, m. in. rodzaju brodawczaka, miejsca jego występowania czy zaawansowania problemu. Po zauważeniu kurzajki, pierwsze kroki powinniśmy skierować do gabinetu podologicznego jak https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/brodawki-wirusowe-kurzajki/, gdzie postawiona zostanie diagnoza i zostaną dobrane odpowiednie metody leczenia. Reakcja powinna być natychmiastowa, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się problemu.
Metod leczenia kurzajek jest wiele. Najczęściej stosuje się:
- Krioterapię – wymrażanie kurzajek ciepłym azotem,
- Mechaniczne usuwanie kurzajek, np. przez wyłyżeczkowane,
- Metodę farmakologiczną.
Czas trwania terapii uzależniony jest od indywidualnego przypadku. Niekiedy wystarczą już dwie wizyty w gabinecie. Innym razem, potrzebnych jest ich kilka czy kilkanaście. Czasochłonne i wymagające cierpliwości, choć najmniej inwazyjne, jest leczenie farmakologiczne. Trwa około 6-8 tygodni najczęściej wiąże się z przyjmowaniem preparatów na bazie kwasów: mlekowego i salicylowego.
To, jak długo będzie trwało leczenie zależne jest przede wszystkim od:
- Reakcji pacjenta na dobraną metodę leczenia
- Odpowiedniej pielęgnacji,
- Wcześniej stosowanych metod leczenia i ich skuteczności w odniesieniu do danego przypadku,
- Stanu pacjenta w momencie podjęcia leczenia,
- Rozległości zmian: ich liczby, umiejscowienia oraz głębokości.
Niezwykle istotne i mające znaczący wpływ na czas terapii jest pojawienie się u specjalisty zaraz po pojawieniu się kurzajki. We wczesnym stadium problem łatwiejszy do wyeliminowania: kurzajki nie są tak rozległe i głębokie, dzięki czemu szybciej reagują na stosowane metody.