Kilka faktów o kawie
7 mins read

Kilka faktów o kawie

Kilka faktów o kawie – do Polski przybyła z południa w XVII w. Początkowo była towarem luksusowym, którego smak znała jedynie arystokracja  i elity, z czasem rozpowszechniła i stała się popularna nawet wśród niższych warstw społecznych. Kawa bo o niej mowa, stała się bardzo modnym napojem  i jest do tej pory jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie.  

Kiedy pijemy kawę?

Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia ciepłego, aromatycznego napoju jakim jest kawa.  Już sam zapach pobudza zmysły i kojarzy się z domowym ciepłem. Dla niektórych jest to niemalże rytuał codziennego dnia, bez którego nie wyobrażają sobie funkcjonowania. Kawa pita z osobą którą lubimy bądź z dobrą książką  w ulubionej filiżance jest bardzo relaksującym i wyczekiwanym momentem dnia, a wypita w pracy daje czas na małą przerwę od obowiązków oraz pobudza do działania. Jest używką dlatego nie wolno przesadzić z jej nadmiarem gdyż niekorzystnie odbije się na  naszym zdrowiu ale pita w odpowiednich ilościach może wywoływać pozytywne skutki dla naszego organizmu.

Jej smak zależy od miejsca pochodzenia ziaren, stopnia ich wypalenia i sposobu zaparzania. Smakosze i znawcy kawy wiedzą jakich ziaren użyć by uzyskać pożądany smak, aromat i  intensywność. Jeżeli zasmakowałeś naprawdę dobrej kawy, nie zadowala cię już zwykły rozpuszczalny napój o smaku kawy, swoje kroki powinieneś skierować do miejsca gdzie uzyskasz fachową poradę i zakupisz produkt najwyższej jakości, tym miejscem jest sklep z kawą. Znajdziesz tam  jako początkujący smakosz nie tylko pomoc przy wyborze ziaren ale zakupisz odpowiednie akcesoria i urządzenia dzięki którym przygotujesz ten ceniony na całym świecie napój. W przeciwieństwie do zwykłych sklepów i marketów sklep z kawą oferuje różne rodzaje kawy z całego świata, gdzie z pewnością najbardziej wysublimowane podniebienia znajdą coś dla siebie.

Odmiany kawy

Najpopularniejszą odmiana kawy jest Arabica, łagodna i aromatyczna w smaku. Ze względu na trudności podczas uprawy jej cena jest dość wysoka dlatego też producenci do jej szlachetnych ziaren dodają odmianę kawy zwaną Robusta, której uprawa nie jest tak kłopotliwa, gdyż ten gatunek kawy jest bardzo odporny na pasożyty i inne choroby, ponadto jest efektywniejsza gdyż rośnie szybciej. To wszystko sprawia że Robusta jest tańsza, jednakże nie posiada takich walorów smakowych jak Arabika, jest ostrzejsza i ma lekko gorzki smak, jej zaletą jest to, że posiada o połowę więcej kofeiny w ziarnie w porównaniu do Arabiki, dlatego głównie używana jest do wzmacniania kaw. Odpowiednie połączenie obu odmian sprawi, że uzyskamy bardzo dobrą kawę, smaczną i pobudzającą. Co zatem zrobić żeby mieć pewność że kupujemy szlachetną stuprocentową Arabikę? Warto kupić świeżo palona kawę z dobrego źródła jakim może być sklep z kawą. Na miejscu zazwyczaj możemy nie tylko wybrać odpowiadające nam ziarna ale często poddać ją procesowi palenia co ma wpływ na niepowtarzalny smak i aromat kawy a także na zawartość kofeiny. Mamy wówczas gwarancję, że w nasze ręce trafi towar najwyższej jakości w pełni odpowiadający naszym gustom.

Sklep z kawą

Kilka faktów o kawie
Kilka faktów o kawie

Sklep z kawą przeważnie oferuje również usługę mielenia kawy co również nie jest bez znaczenia, gdyż grubość zmielonych ziaren ma również wpływ na ostateczny smak kawy. Prawdziwy znawca i smakosz wie, że aby uzyskać najlepszy smak kawy należy jej ziarna zmielić tuż przed samym pieczeniem, takie postępowanie sprawi, że kawa nic nie straci na swoim aromacie i smaku. Dla znawców istotny jest również sam proces mielenia, najlepiej do tego nadaje się młynek żarnowy który miażdży i ściera ziarna a nie tnie ich jak młynki ostrzowe co wpływa na powstanie niepożądanego pyłu kawowego. Samych sposobów parzenia kawy możemy wyróżnić kilka.

Sklep z kawą ma w swojej ofercie prócz samej kawy, akcesoria jak np. Chemeks. To wyjątkowe naczynie w kształcie klepsydry wykonane jest z wysokiej jakości żaroodpornego szkła, które służy do zaparzania kawy metodą przelewową. Najpopularniejsze jest parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym dzięki czemu uzyskujemy mocny i aromatyczny napój, na takiej samej zasadzie działa kafetierka zwana również kawiarką, która jest znacznie tańsza od ekspresu a dzięki niej uzyskujemy bardzo podobne efekty. Kolejnym prostym urządzeniem dzięki któremu możemy uzyskać smaczny napój jest French Press, główna zaletą jest to że za pomocą tłoka z sitkiem możemy odseparować fusy od naparu. Oprócz tego sklep z kawą posiada często w swoim asortymencie różne dodatki do kawy jak np. syropy, które wzbogacają doznania smakowe i sprawiają, że codziennie będziemy mieli możliwość rozkoszowania się innym smakiem ulubionego napoju.

Podsumowanie

Z pewnością każdy odwiedzający sklep z kawa znajdzie coś co będzie odpowiadało jego gustom, stylowi życia czy zasobności portfela, jest w czym wybierać gdyż zasób akcesoriów młynków i ekspresów do kawy, dodatków czy wreszcie samych ziaren w sklepie ukierunkowanym na jeden asortyment i blisko z nim związany towar przyprawia o zawrót głowy. Dodatkowym atutem jest fakt, że zazwyczaj w takim sklepie pracują znawcy tematu, którzy służą radą, by pomóc klientowi w wyborze najlepszej dla niego opcji.