Domy z bali – świetne miejsce do życia
7 mins read

Domy z bali – świetne miejsce do życia

Domy z bali – świetne miejsce do życia – nasz dom to nasza przestrzeń, w której to właśnie my mamy czuć się dobrze. Wnętrze naszego domu powinno witać nas ciepłem i przytulnością, a kiedy jesteśmy w pracy to właśnie powrotu do domu powinniśmy oczekiwać najbardziej. Czasami w życiu tak już jest, że pracujemy w domu, czego wówczas chcieć skoro wnętrze nieustannie nas otacza i już znamy każdy centymetr naszego domu? Moją odpowiedzią jest ogród i całe podwórko.

Tak się składa, że po sąsiedzku wybudował się mój znajomy i to nie byle, jak bo z rozmachem. Postawił sobie dom z bali i o tyle o ile o samym domostwie mówić dużo dzisiaj nie będę to powiem dużo o aranżacji podwórka. Bo to właśnie mnie poprosił o doradzenie w kwestii ewentualnych ozdób czy zmian, ponieważ do gustu przypadł mu sposób, w jaki ja prowadzę swój ogród.

Domy z bali – naturalne i komfortowe

Domy z bali - świetne miejsce do życia
Domy z bali – świetne miejsce do życia

Domy z bali mają to do siebie, że są klasyczne, ciepłe i związane z naturą. Jak zatem do takiego domu dopasować ogród? Jak sprawić by cała jego otoczka współgrała tematycznie z wymarzonym domem z bali? Odpowiedzi na te pytania możecie szukać właśnie w tym artykule. Zacznijmy może od perspektywy z daleka, czyli stańmy przy ogrodzeniu. Taki pro ekologiczny dom powinien mieć także płot o podobnej tematyce, dlatego sugeruję, aby zainwestować i nawet samemu ogrodzić naszą posesję płotem z palików z drewna, oczywiście takie ogrodzenie będzie wymagało dużo pracy i czasu jednak zapewniam was, że warto. Jeżeli pomiędzy palikami będziecie mieć przerwy to nic nie szkodzi, bo i tak całą posesję dobrze będzie obsadzić dookoła jakimiś roślinami. Domy z bali są popularne głównie w górach gdzie nie ma tak bujnej roślinności, my jednak chcąc cenić sobie prywatność możemy zainwestować w najzwyklejsze tuje. Musimy o nie dbać, aby rosły gęste i ładne a po dwóch może trzech latach z pewnością skutecznie odetną nas od sąsiadów lub ulicy. Jeżeli nasz dom widać z bramy wjazdowej to zadbajmy o to, aby coś prowadziło nasz wzrok właśnie w jego stronę, a więc alejka. Temat rzeka i sposobów na wykonanie tak wiele jak i opinii na ich temat. Fakt, że domy z bali nie mają przy sobie garażu nieco może komplikować sprawę jednak, jeżeli garaż jest obok domu to najzwyczajniej w świecie możemy ową alejkę rozwidlić się i poprowadzić do obydwu obiektów. Oświetlenie wzdłuż nie również powinno być dobrze stonowane, ja postawiłbym na kilka lamp w mało widocznych miejscach jednak dobrze oświetlających wjazd na podwórko w czasie nocy. Docierając naszą alejką do garażu dobrze było by minąć po drodze kilka większych krzewów, najlepiej uformowanych w kule. A jeżeli zapytacie, co na samą glebę to oczywiście odpowiem, że nic innego jak tylko trawa. Docieramy do garażu, jednak nie może to być po prostu stojący betonowy kloc, musi pasować tematyką do naszego domu, więc warto zadbać o elementy, które go upodobnią takie jak drewniane wykończenia, lampy w klasycznym stylu, być może jakieś koło od starego wozu powieszone na ścianie. Połączenie ze sobą elementów wystroju ogrodu jest mega ważne i wie to chyba każdy. Nie możemy mieć dwóch rozbieżnych stylem i tematyką obiektów na jednym podwórku.

Piękny ogród przy domu z bali

Domy z bali mogą być otoczone roślinami, jednak nie powinny być one zbyt duże, aby nie zasłaniały fundamentów wykonanych z kamienia. W końcu to jedna z cech takich domów i myślę, że każdy wie, co mam na myśli. Dom od frontu powinien by tak naprawdę jedynym obiektem, ponieważ to właśnie na nim chcemy skupić uwagę ewentualnych gości czy przychodniów. Co możemy a czego nie powinniśmy umieszczać za domem z bali? Tutaj sprawa nieco się komplikuje, ponieważ ogród i jego wystrój to indywidualna decyzja pana lub pani tego ogrodu. Muszę tutaj zatrzymać się na moment, aby coś ważnego nadmienić. Opinie i pomysły, jakie prezentuję w tym jak też i w innych artykułach są jedynie moją prywatną wizją i różnią się od innych, jest to bardzo dobre, ponieważ możesz po przeczytaniu tego artykułu wyciągnąć z niego tylko to, co Ci się w nim podobało i absolutnie nikt a na pewno już nie ja nie ma prawa wmawiać Ci czy powinieneś posadzić pod oknem tuję czy rododendron. Wracając do naszego ogrodu, kiedy wyjdziemy przez balkon na tyły domu według mnie powinniśmy zobaczyć miejsce gdzie możemy odpocząć, w letni wieczór napalić ognisko lub grilla, chociaż domy z bali i grill to słabe połączenie według mnie. Taka altana również powinna być dobrze stonowana z domem, ponieważ jeżeli będzie ona zbyt pstrokata lub będzie to po prostu plastikowy namiot, to nie będzie ona pasować zupełnie do naszego ogrodu. Wszelkie inne element takie jak oczka, sauny czy szklarnie będą raczej pasować zawsze do tego typu budowli jednak pamiętajcie o stonowaniu wszystkiego z domem, ponieważ to on był tu pierwszy i na jego stylu musi opierać się cały ogród i wszystkie jego elementy. Całkiem wielkimi krokami przeszliśmy przez temat aranżacji ogrodu i chociaż jest to kwestia indywidualna jak zamierzacie urządzić swój to mam nadzieję, że pomogłem wam, chociaż trafić na pewien trop. Na koniec chciałbym podziękować Ci za czas i atencję poświęcone na ten artykuł oraz życzyć, aby zaaranżowany przez Ciebie ogród wyglądał tak jak sobie tego zażyczysz.