Chcesz zacząć przygodę z jeździectwem? Ten artykuł jest dla Ciebie!
6 mins read

Chcesz zacząć przygodę z jeździectwem? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Chcesz zacząć przygodę z jeździectwem? Ten artykuł jest dla Ciebie! Jazda konna to jeden z ciekawszych sportów, który może uprawiać praktycznie każdy. Jednak nie jest łatwo zacząć, ponieważ brakuje jasnych informacji dotyczących tego, jak się przygotować do pierwszych lekcji, gdzie szukać nauczyciela czy ogólnie, jak wybrać odpowiednie miejsce. Portale konkretnych placówek jeździeckich rzadko zajmują się osobami, które nie są jeszcze przekonane do jazdy konnej, a skupiają się tylko na tych, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie.

Poniżej kilka informacji, które mogą się przydać osobom, które wciąż się wahają, czy aby na pewno chcą spróbować swoich sił w jeździectwie.

Jazda konna – ceny

Wielu wydaje się, że jeździectwo to bardzo droga rozrywka i raczej jest przeznaczona dla zamożnych osób. Jednak to nie jest prawda. Oczywiście zdarzają się bardzo drogie szkoły jeździeckie, ale są również i takie, których ceny są dostosowane do możliwości finansowe przeciętnego człowieka.

Standardowo ceny lekcji jazdy konnej oscylują w granicach 30-60 zł. Jedna lekcja może trwać od 45 do 60 minut. Większość szkół jeździeckich oferuje karnety na jazdę konną z wliczoną nauką podstawowych umiejętności. Dodatkowo dla początkujących często oferowane są również bonusy i gratisowe lekcje. W przypadku rodziny, warto dopytać o zniżki dla rodzin z dziećmi.

Warto odnotować, że wysokie ceny w niektórych szkołach jeździeckich są uzależnione od zwierząt, które się tam znajdują. Jazda na rasowych koniach będzie stosunkowo droższa, niż na koniach, które nie są przeznaczone do hodowli i selekcji genów. Cenę determinuje również umiejscowienie i popularność danej stadniny. Jeśli znajduje się ona w miejscu chętnie odwiedzanym przez turystów lub po prostu jest popularna, ceny będą dużo wyższe.

Który ośrodek wybrać?

Chcesz zacząć przygodę z jeździectwem? Ten artykuł jest dla Ciebie!
Chcesz zacząć przygodę z jeździectwem? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Wybór odpowiedniej placówki to najtrudniejsza decyzja. Poza ceną, która dla wielu osób jest ważna, należy również zwrócić uwagę na kilka inny elementów. Jednym z nich jest wybór szkoły jazdy konnej, która oferuje również późniejszy rozwój i możliwość rekreacyjnego jeździectwa bez nauczyciela. Dobrze, aby można było to wszystko zrobić w jednym ośrodku, gdzie znamy już pracowników oraz co najważniejsze, znamy konie.

Kolejnymi ważnymi kwestiami, na które należy zwrócić uwagę są: standard ośrodka, możliwość wypożyczenia sprzętu (np. kasku ochronnego), ilość koni, ilość instruktorów,  dostęp do pomieszczenia przeznaczone do odpoczynku, możliwość zakupu wody, przebieralnie, dostęp do łazienki, przechowalnie. Jest to ważne, gdy ośrodek znajduje się daleko od naszego miejsca zamieszkania i jesteśmy zmuszeni do dokładnego planowania rozkładu dnia.

Na sam koniec warto również poszukać opinii dotyczących instruktorów i samego ośrodka. Czy konie wyglądają zdrowo? Czy są zadbane? Czy instruktorzy posiadają odpowiednie certyfikaty? Czy lekcje są ciekawe? Skorzystanie z internetu i poszukanie opinii o danym ośrodku jeździeckim może zaoszczędzić nam dużo czasu.

Kiedy zacząć przygodę z jazdą konną?

Jeździectwo nie wymaga specjalnego przygotowana fizycznego. Może być uprawiane przez dziecko, dorosłych oraz osoby starsze. Jazda konna może być również rodzajem terapii dla osób niepełnosprawnych. Może stanowić formą rehabilitacji wieloprofilowej, która nastawiona jest na jednoczesne oddziaływanie na różne elementy układu psychofizycznego człowieka.

Pierwsza jazda konna – co ubrać?

Jeśli nie jesteśmy przekonani czy jazda konna stanie się naszą pasją, nie musimy wydawać pieniędzy na specjalny strój jeździecki zakupiony w sklepie jeździeckim. Zamiast tego możemy wybrać wygodne spodnie oraz buty na płaskim obcasie. Dobrym rozwiązaniem jest dres lub leginsy. Ważne, abyśmy się dobrze czuli w wybranym stroju i aby strój nie krępował naszych ruchów.

Pierwsza jazda konna – jak się przygotować?

Zanim wsiądziemy na naszego konia, warto zrobić krótką rozgrzewkę i trochę się porozciągać. Głównie należy rozgrzać stopy, nadgarstki oraz kark. Niektóre szkoły jeździeckie oferują rozgrzewkę na koniu. Jeżeli wybrana przez nas szkoła oferuje coś takiego, nie musimy wcześniej układać własnych ćwiczeń.

Ile potrwa nauka?

Wszystko zależy od naszych predyspozycji, stopnia zaangażowania oraz systematyczności. Nie bez znaczenia jest również poziom umiejętności instruktora oraz sam koń, na którym będziemy jeździć. Jeśli zwierzę jest przyjacielskie i przyzwyczajone do radzenia sobie z niedoświadczonymi jeźdźcami, łatwiej będzie nam trenować. Najszybsze efekty uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na jazdę przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Pierwsze zajęcia – co może się wydarzyć?

To, jak będę wyglądać początkowe lekcje zależy w głównej mierze od samego instruktora, jego oceny naszych umiejętności oraz naszej szybkości przyswajania wiedzy. Najczęściej podczas pierwszych lekcji, koń na którym będzie siedział uczeń będzie trzymany na linie przez instruktora, który w razie potrzeby uspokoi zwierzę. Uczeń natomiast będzie przyzwyczajał się do naturalnego rytmu poruszania się konia oraz pozna pierwsze sposoby kontroli wierzchowca.