Jakie oświetlenie do salonu? Wybieramy najlepsze lampy
7 mins read

Jakie oświetlenie do salonu? Wybieramy najlepsze lampy

Jakie oświetlenie do salonu? Wybieramy najlepsze lampy – w każdym domu bardzo ważne jest oświetlenie, szczególnie w tych pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu. W większości przypadków będzie to zapewne salon. Jest to przecież miejsce, w którym spożywane są posiłki, spędza się wolny czas i po prostu się przesiaduje. Dlatego też warto wiedzieć, jak zapewnić odpowiednie oświetlenie w salonie.

Jak oświetlić salon?

Przede wszystkim znaczenie ma chyba tutaj główne źródło światła, które powinno znajdować się w centralnej części salonu i zazwyczaj będą to różnego rodzaju lampy wiszące. Światło z lampy powinno obejmować jak największy obszar. Oczywiście, jeśli ktoś posiada duży salon, to nie jest to wykonalne, jednak jest na to pewne rozwiązanie. Bardzo ważne jest to, aby zastosowane lampy wiszące, były dopasowane do stylu mebli i koloru ścian i mebli. Muszą one być idealnie zgrane, aby tworzyć kompozycyjną całość. Zazwyczaj na takich lampach będzie zastosowany klosz, ponieważ światło z samej żarówki byłoby oczywiście oślepiające, jednak należy pamiętać o tym, aby klosz ten jedynie delikatnie tłumił i rozpraszał światło. Powinien być utrzymany w jasnych kolorach.

Jeśli chodzi i wspomnianą już stylistykę, jaką powinny utrzymywać lampy wiszące, to niezależnie od tego, w jakim stylu ktoś ma mieszkanie, to nie powinno być problemu z dopasowaniem odpowiednich lamp, ponieważ można je znaleźć wykonane z różnych materiałów, w stylu modernistycznym, retro, klasycznym, i tak dalej. Ważne jest, by wszystko pasowało. Nawet jeśli kupiłeś odpowiednią lampę i jedną z większych, to lampy wiszące mają ograniczone rozmiary i zasięg i mogą niewystarczająco oświetlić całe pomieszczenie, dlatego też warto pomyśleć o jakichś dodatkowych lampach.

Dodatkowe oświetlenie salonu

Jakie oświetlenie do salonu? Wybieramy najlepsze lampy
Jakie oświetlenie do salonu? Wybieramy najlepsze lampy

Wybór jest naprawdę szeroki, ponieważ mogą to być kinkiety lampy stojące, lampki stolikowe, a także lampy wiszące. Jeśli chodzi o te ostatnie, to szczególnie dobrze będą się one prezentować nad stołami jadalnymi, szczególnie w dużych salonach. Należy jednak pamiętać, by nie były zawieszone zbyt nisko. Powinny sięgać kilkudziesięciu centymetrów powyżej linii oczu. W tym wypadku nie trzeba obawiać się stosowania kloszy ciemnych, nawet w odcieniach czarnego, ponieważ ich zadaniem jest przede wszystkim oświetlenie stołu, a więc całe ich światło może skupiać się tylko na tym punkcie. W salonie jednak jeszcze odpoczywamy, czytamy książki, i tak dalej i również, przykładowo do fotela, w którym czyta ktoś książki zazwyczaj, światło może nie sięgać i wtedy pozostają dwa rozwiązania. Po pierwsze, można w tym miejscu zastosować kinkiety, jednak nie zawsze będą one pasować, lampy wiszące już kompletnie nie będą tak pasować, jednak idealnym rozwiązaniem wydaje się lampa stojąca, która dobrze oświetli konkretne miejsce w pokoju i można swobodnie ją przenosić. Jeśli ktoś chce uniknąć stosowania kinkiet, lamp stojących, czy też różnych dodatkowych lamp wiszących, to jedną z ostatnio popularniejszych możliwości, jest zastosowanie opraw halogenowych sufitowych, które szczególnie dobrze wyglądają w nowoczesnych pomieszczeniach i nie będą znacznie się wyróżniać w wystroju.

Ile źródeł światła?

Gdy tak myśli się o odpowiednim oświetleniu pomieszczenia, to trzeba znać jednak umiar. Nie powinno się stosować zbyt wielu źródeł światła, ponieważ po pierwsze, może to oznaczać duży problem, jak wszystko rozplanować, po drugie będzie widać znaczny przesyt, a więc nagle salon lub inne pomieszczenie, może nagle zacząć źle wyglądać i wręcz szpetnie. Źródeł światła powinno być tyle, aby pomieszczenie po prostu dobrze zostało oświetlone i było zawsze wystarczająco jasne, aby można było spokojnie w nim przebywać i nie martwić się, że gdzieś jest zbyt ciemno.

Jak można rozświetlić pokój?

Lampy wiszące i lampy dodatkowe, to nie jedyny sposób na to, aby sprawić, że pokój będzie rozświetlony i będzie wydawać się naprawdę jasny. Dodatkowo można jeszcze zadbać o to, by kolor farby na ścianach, bądź też tapety, także należał do kolorów jasnych i ciepłych. Najlepiej jest stosować odcieni bieli, beżu, czy też różu albo koloru błękitnego. Jasne kolory będą odbijać światło, a więc będzie ono lepiej oświetlać pokój, natomiast ciemne kolory światło pochłaniają. Dodatkowo, jeśli pomieszczenie jest dobrze rozświetlone i jasne, to wydaje się większe, a więc dzięki temu, przynajmniej optycznie można uzyskać więcej przestrzeni.

Prócz zastosowania odpowiedniego koloru ścian, można również postarać się o to, by do pomieszczenia wpadało jak najwięcej światła naturalnego. Światło sztuczne, niech będzie tylko rozwiązaniem dodatkowym, które będzie oświetlać pomieszczenia, gdy zapadnie zmrok, natomiast najzdrowsze dla oczu będzie światło słoneczne, wpadające przez okna. Dlatego też naprawdę dobrym rozwiązaniem jest odpuszczenie sobie stosowania firan i zasłon w ciągu dnia. Zasłony są dobre na noc, jeśli potrzebujemy nieco prywatności, czy też światło lamp z zewnątrz przeszkadza, jednak w ciągu dnia lepiej jest unikać ich stosowania.