Jak rozbudować komputer dla gracza?
Jak rozbudować komputer dla gracza? Rozwój nowych technologii nie oszczędza branży gier komputerowych. Tempo rozwoju, które narzucili deweloperzy produkujący gry, jest na tyle wysokie, że właściwie co kilka lat można stwierdzić, że gry komputerowe weszły na nowy poziom. Konfigurując komputery dla graczy, trzeba więc myśleć w perspektywie kilku następnych lat, które z pewnością sprawią, że nowe gry będą wymagały coraz mocniejszego sprzętu. W jaki sposób więc rozbudować swój komputer, aby spełniał wymagania stawiane przez aktualnie produkowane gry?
Które z podzespołów trzeba często wymieniać?
Wykorzystując komputer do gier, trzeba mieć na względzie to, że jest to bardzo intensywna forma eksploatacji sprzętu komputerowego. Gry zmuszają najistotniejsze podzespoły do pracy na 100% ich możliwości, co sprawia, że ulegają one też szybszemu zużywaniu się, niż standardowo wykorzystywane jednostki PC. Najczęściej w pierwszej kolejności należy wymienić dysk twardy, który jest nośnikiem informacji i pracuje najintensywniej z całego zestawu. To właśnie na dysku zapisywane są wszystkie informacje, po czym są z niego odczytywane i przenoszone do pamięci podręcznej. Standardowe dyski zbudowane z talerza i igły, które były niegdyś jedyną opcją, zużywają się najszybciej. Dyski SSD są nieco bardziej wytrzymałe, a także szybsze w działaniu, gdyż wykorzystują zapisy cyfrowe. Nie jest to jednak regułą, gdyż to zależy również od producenta. Komputery dla graczy warto jednak wyposażyć właśnie w dysk cyfrowy, który będzie lepiej spisywał się w czasie wykorzystywania go do zaawansowanych technologicznie gier. Warto też wspomnieć, że bardzo częstym problemem dla graczy jest brak pamięci na dysku, gdyż współcześnie produkowany gry zajmują ogromne ilości pamięci. Warto więc mieć to na uwadze kupując nowy dysk i zaopatrzyć się w odpowiednio duży. Dobrze by było, gdyby miał on pojemność przynajmniej pięciuset GB, a nawet jednego TB.
Jak rozbudować swój komputer, aby był wydajniejszy?
Jeśli wymieniło się dysk twardy na nowoczesny dysk cyfrowy, to w następnej kolejności warto rozbudować zestaw o większą ilość pamięci podręcznej. W standardowych zestawach komputerów dla graczy często nie ma jej w odpowiedniej ilości, co jest sporym utrudnieniem przy wymagających tytułach. Samo dokupienie pamięci RAM nie jest bardzo kosztowne, a proces montażu jest prosty i można przeprowadzić go samemu, jeśli tylko ktoś trochę się na tym zna lub sprawdzi instrukcję w Internecie. Kolejnym krokiem jest rozbudowanie najistotniejszych elementów komputera dla graczy, jakim jest procesor i karta graficzna.
Płyta główna jako baza pod kolejne modyfikacje
Zanim przystąpi się do przeglądania ofert procesorów i kart graficznych dedykowanych dla graczy, warto wcześniej zapoznać się ze specyfikacją posiadanej płyty głównej. Technologia podzespołów komputerowych stale się rozwija i stosowane jeszcze kilka lat temu rozwiązania, często stają się już nieaktualne. To sprawia, że może okazać się, że posiadana płyta główna nie obsługuje wejść stosowanych w nowoczesnych procesorach i kartach graficznych. Szczegółowe dane o tym, do jakich płyt głównych dedykowane są konkretne modele podzespołów, powinny być zawarte w specyfikacji technicznej, która zawsze należy dokładnie przestudiować przed zakupem danego sprzętu, aby nie okazało się, że nie będzie on kompletnie pasował do posiadanego komputera. Taki stan rzeczy sprawia również, że kupując komputer dla gracza, warto dobrze zastanowić się nad tym pozornie mało istotnym elementem, jakim jest płyta główna, aby później nie zablokowała ona możliwości rozbudowania całego zestawu.
Procesory dla wymagających
Procesor zdecydowanie jest sercem komputera. Rozwój tego podzespołu na przestrzeni ostatnich dwóch dekad nastąpił niezwykle szybko i z procesorów o taktowaniu około 1 GHz, standardem zaczęło być stosowanie procesorów o taktowaniu nawet czterokrotnie szybszym. Jest to granica, która daje realne i wymierne rezultaty, jeśli chodzi o zwiększanie efektywności pracy komputera, zwłaszcza jeśli chodzi o komputery dla graczy. Tym, co można jeszcze zrobić, jest zainwestowanie w procesor z kilkoma rdzeniami, które są powszechnie stosowane, jako najlepszy sposób na zwiększenie mocy zestawu komputerowego. Aktualnym standardem są co najmniej dwa rdzenie i jeśli posiada się przestarzały procesor, warto go wymienić w pierwszej kolejności, gdyż może okazać się, że jest on najsłabszym punktem komputera, który go spowalnia. Koszt zakupu nowego procesora może być relatywnie wysoki, jednak wymierne efekty w postaci płynnego działania współczesnych gier powinny zrekompensować ten wydatek. Decydując się na montaż szybkiego procesora, zwłaszcza gdy zamontowana karta graficzna również jest stosunkowo mocna, warto pomyśleć o dodatkowym systemie chłodzenia, który sprawi, że komputer nie będzie się przegrzewał. Jest to niezwykle istotne, gdyż nagrzane podzespoły są mniej wydajne, a nawet występuje możliwość trwałego ich uszkodzenia.