Implanty zębowe – wysokie koszty pięknego uśmiechu
5 mins read

Implanty zębowe – wysokie koszty pięknego uśmiechu

Implanty zębowe – wysokie koszty pięknego uśmiechu – hollywoodzki uśmiech jest w cenie, śnieżnobiałe i zdrowe zęby są naszą najlepszą wizytówką. Niestety bardzo często ta wizytówka jest marzeniem, które za wszelką cenę chcemy uzyskać. Dzisiaj skupimy się na implantach zębowych, które są trwałe i funkcjonalne ale też kosztowne. Zastanawiasz się czy Twój portfel wytrzyma ten z pozoru skomplikowany zabieg, czy w tym przypadku można liczyć na pomoc NFZ? Odpowiedź poznasz już za chwilę, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe https://doboszimplanty.pl nazywane fachowo implantami stomatologicznymi, są najpopularniejszą metodą uzupełniania braków uzębienia. Implant to sztuczny korzeń, imitujący korzeń naturalny, wszczepiany w kość szczękową bądź kość żuchwy, do którego następnie mocowana jest korona – sztuczny ząb wykonany z materiałów ceramicznych lub porcelanowych.

Implanty zębowe - wysokie koszty pięknego uśmiechu
Implanty zębowe – wysokie koszty pięknego uśmiechu

Ilość wszczepionych implantów nie zawsze uzależniona jest od ilości ubytków – usuniętych lub utraconych zębów. Jeżeli w jednym łuku brakuje np. 4 zębów ulokowanych obok siebie to wówczas wystarczy wszczepienie tylko dwóch implantów. Jest to kwestia indywidualna, zabieg leczenia należy ustalić na konsultacji stomatologicznej.

Dlaczego implanty zębowe są tak bardzo pożądane? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, tak samo jak wiele jest ich zalet. Implanty stworzone zostały z myślą o zagwarantowaniu pacjentowi jak najbardziej naturalnych rezultatów, prawidłowo założone implanty są praktycznie niewidoczne.

Implanty wykonywane są z mocnych i trwałych materiałów, dzięki czemu można stwierdzić, że jest to inwestycja kosztowna ale jednorazowa, bowiem wszczepiony implant będzie z Tobą do końca życia. Inaczej jest natomiast z koroną, tutaj dużo zależy od tego z jakich materiałów została ona wykonana, nie mniej jednak stomatolodzy zalecają by wymieniać je co 10-15 lat. Ile dokładnie trzeba wydać by móc cieszyć się pięknym uśmiechem? O tym już za chwilę.

Ile kosztuje założenie implantu stomatologicznego?

Niestety, implanty zębowe są inwestycją na lata, za którą trzeba słono zapłacić. W zależności od przypadku koszt założenia jednego pojedynczego implantu waha się w granicach 3500-5500 zł. W cenę wliczone są badania takie jak: pierwsza konsultacja ze specjalistą, zdjęcie RTG, badania krwi, tomograf, rodzaj wybranego implantu (tytanowy lub cyrkonowy), rodzaj korony (metalowo-porcelanowa lub pełno-ceramiczna).

Dodatkowy wydatek jaki należy wziąć pod uwagę decydując się na implant zębowy jest regeneracja kości, która w wyniku ekstrakcji zęba uległa częściowej resorpcji – to kolejne 1200 zł, podobnie jest z zabiegiem podniesienia dna zatoki szczękowej.

Chcesz wiedzieć czy można liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia? O tym już za chwilę.

Czy implanty są finansowane przez NFZ?

Myślisz, że państwo wspomoże realizację Twoich marzeń o pięknym uśmiechu? Nic bardziej mylnego, zabieg wszczepienia implantów zębowych nie jest zabiegiem refundowanym. Tutaj to Ty jako pacjent pokrywasz wszystkie koszty związane z wykonaniem implantu oraz korony, co nie oznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie pomaga swoim obywatelom, należy jednak spełniać konkretne wymogi. Po pierwsze osoba ubiegająca się o dofinansowanie na leczenie protetyczne musi posiadać brak co najmniej pięciu zębów stałych, dodatkowo dotacja obejmuje jedynie protezy częściowe i ruchowe (wyjmowane).

Jak zatem sobie poradzić z brakiem funduszy na implanty? Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty kredytowej np. banku lub innej instytucji udzielającej pożyczek. Możesz także odkładać do skarbonki – małymi kroczkami ale z pewnością osiągniesz zamierzony wcześniej cel. Oprócz tego warto jest zapytać czy gabinet stomatologiczny nie oferuje przypadkiem swoim klientom zapłaty w kilku dogodnych ratach.

Jak przebiega proces leczenia?

Wszczepienie implantu zębowego jest zabiegiem w pełni bezbolesnym i bezpiecznym dla naszego zdrowia pod warunkiem, że zostanie on prawidłowo przeprowadzony a pacjent przygotowany.

Proces leczenia składa się z trzech etapów:

– konsultacji lekarskiej w trakcie, której stomatolog dokonuje szczegółowego badania jamy ustnej oraz kości szczęki, ustalany jest także dalszy przebieg leczenia oraz wykluczane wszelkie możliwe przeciwwskazane;

– wszczepienia implantu – wywiercenia otworu w kości, umieszczenia w niej implantu, umieszczenia śruby gojącej oraz zaszycia rany;

– przymocowania korony zęba.

Proces całkowitego leczenia trwać może od trzech do sześciu miesięcy i uzależniony jest od indywidualnych cech pacjenta.

Podsumowując, koszty wszczepienia implantów stomatologicznych https://www.wdw.com.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-implantach-zebowych/ w Polsce są stosunkowo wysokie, co więcej w żadnym wypadku nie są one dofinansowywane z NFZ-u. Właśnie z tego powodu na ten rodzaj rozwiązania decydują się tylko nieliczni. Dużo tańszą opcją jest uzupełnienie braków protezą ruchomą, czyli wyjmowaną. Dokonanie ostatecznego wyboru pozostawiamy Tobie, pamiętaj by dokładnie rozważyć wszystkie zalety i wady związane z zamocowaniem implantu zębowego a dopiero potem wybierz opcję najlepszą dla siebie.