Sublimacja – ile się utrzymuje?
6 mins read

Sublimacja – ile się utrzymuje?

Sublimacja – ile się utrzymuje? Sublimacja to zjawisko fizyczne, które zostało wykorzystane w technice druku. Zyskała popularność jako metoda nanoszenia wzorów na koszulki, kurtki, czapki, kubki, stroje sportowe z nadrukiem i wiele innych akcesoriów. Na czym polega druk sublimacyjny i ile czasu utrzymuje się na przedmiotach?

Czym jest sublimacja?

Słówko “sublimacja” możesz kojarzyć sprzed wielu lat. Już w szkole poznawaliśmy je jako proces, który zachodzi pomiędzy ciałem stałym a gazowym. Jego przeciwieństwem jest resublimacja. Możemy powiedzieć, że sublimacja zachodzi wtedy, gdy ciało stałe zamienia się w gazowe, pomijając stan ciekły. W naturalnych warunkach niewiele jest substancji, które sublimują. Jednym z czołowych przykładów jest suchy lód (zestalony dwutlenek węgla), który podlega temu procesowi w warunkach zbliżonych do naturalnych. Wyobraź sobie, że blok zamrożonego dwutlenku węgla wkładamy do pomieszczenia, w którym panuje typowe ciśnienie atmosferyczne oraz temperatura około 20 stopni Celsjusza. W tym pokoju blok nie rozpuści się, natomiast ulegnie sublimacji. Suchy lód stanie się gazem, a nie cieczą.

Poza wykorzystaniem w druku, sublimację stosuje się m.in. w laboratoriach i przemyśle. Może ona służyć do oczyszczania związków chemicznych, które mają wysoką temperaturę wrzenia. Można też przy jej pomocy wydzielać z mieszanin takie substancje jak jod, antracen, kamfora lub naftalen. To oczywiście nie musi Cię specjalnie interesować – najważniejsze w tym artykule jest to, jak długo utrzymuje się druk sublimacyjny.

Ile utrzymuje się sublimacja?

Wykonując druk sublimacyjny, drukarz korzysta ze specjalnej prasy i materiałów. Najlepsze wydruki powstają na białych tkaninach, jednak przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim materiale. Sublimacja doskonale zgrzewa atrament z tkaniną poliestrową lub mieszaniną innych surowców z poliestrem. Specjaliści mówią, że materiał powinien zawierać co najmniej 65% poliestru. Jeśli jest to inny surowiec, przed drukiem pokrywa się powierzchnię lakierem poliestrowym. Dzięki temu powstaje warstwa pozwalająca na skuteczne naniesienie grafiki.

W jaki sposób to się odbywa?

Oczywiście, najpierw potrzebny jest projekt. Nie jest to trudne – nie wymaga bowiem specjalnego oprogramowania. Projekt wzoru można stworzyć w prostym programie graficznym na komputerze. Robisz to Ty – jako drukarz lub jako klient. Operator maszyny drukuje wybraną grafikę na papierze termotransferowym z wykorzystaniem specjalnego atramentu. Następnie zgrzewa wzór z przedmiotem za pomocą prasy termotransferowej, która uzyskuje odpowiednie ciśnienie i temperaturę. Tak, aby możliwy był proces sublimacji.

Dzięki temu, że barwnik wnika głęboko w strukturę materiału, nadruk sublimacyjny jest niezwykle trwały. Wbrew temu, jakie masz doświadczenia z zamawianiem odzieży z własnym nadrukiem, sublimacja pozwala na intensywną eksploatację przedmiotu. Ubrania możesz wielokrotnie nosić i prać, bez obawy o zniszczenie grafiki. Wysokiej jakości nadruk nie spiera się, a jego kolory nie blakną. Nie musisz też bać się o pęknięcia, które często pojawiają się na nadrukach wykonanych inną metodą. Większą uwagę zwrócić na przestrzeganie zasad dotyczących prania i pielęgnacji materiału, który został wykorzystany. Sama grafika będzie bezpieczna, jednak nie będzie Ci służyć, jeśli zniszczysz swoją koszulkę w zbyt gorącej wodzie.

Wykorzystanie druku sublimacyjnego

Sublimacja - ile się utrzymuje?
Sublimacja – ile się utrzymuje?

Wszyscy lubimy przedmioty i usługi wysokiej jakości. Jeśli zlecasz realizację projektu, chciałbyś, aby jego efekty były długotrwałe. Druk sublimacyjny jest chętnie wybierany właśnie z tego powodu. Dzięki swojej trwałości idealnie nadaje się do tworzenia odzieży sportowej. Szczególnie, że stroje drużynowe często wykonane są z przewiewnego i szybkoschnącego poliestru. Poliestru, który – przypomnijmy – jest idealnym podłożem do naniesienia druku sublimacyjnego. Tak przygotowaną odzież można prać po każdym treningu i meczu, a sportowcy mogą z dumą nosić swoje nazwiska i drużynowe logo. W ten sposób stworzysz też oczywiście własny strój do treningu indywidualnego. Drukarnie często oferują nadruki sublimacyjne już od jednej sztuki, ponieważ proces jest szybki i stosunkowo tani. Niskonakładowe zamówienia są więc często realizowane.

Sublimacja świetnie nadaje się do stworzenia rozmaitych akcesoriów firmowych. Jeśli masz firmę, z pewnością zależy Ci na profesjonalizmie. Koszulki, bluzy, czapeczki druk24.szczecin.pl/oferta/koszulki-i-czapki-z-nadrukiem/, a nawet spodnie, legginsy lub fartuchy służbowe wyglądają znacznie lepiej, gdy posiadają logo. Oznakowanie uniformów dla pracowników podnosi prestiż, jest także sposobem na lepszą komunikację z klientem. Dobrym pomysłem jest również zakup gadżetów reklamowych, takich jak torby, breloki, podstawki pod napoje czy kubki z nadrukiem. Przedsiębiorcy często decydują się na takie działania marketingowe. Korzystając z sublimacji, możesz być pewien trwałości swojego logo i danych kontaktowych.

Sublimacja – skuteczna i trwała

Sublimacja pozwala na wniknięcie atramentu do wnętrza materiału, dzięki czemu utrzymuje się przez wiele lat. Nadruk jest odporny na pranie, kontakt ze skórą człowieka, a także na warunki pogodowe i promieniowanie słoneczne. Wykorzystaj ją w swojej branży lub do celów indywidualnych.

Druk24 drukarnia Szczecin
al. Wojska Polskiego 39a
70-473 Szczecin
918314747
www.druk24.szczecin.pl