Laptop – nasz nowy przyjaciel
6 mins read

Laptop – nasz nowy przyjaciel

Laptop – nasz nowy przyjaciel – chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak bardzo ważnym urządzeniem w naszym życiu jest dziś komputer. Nie oszukujmy się – jesteśmy tak uzależnieni od technologii, że funkcjonowanie bez niej jest już dla nas niemożliwe. Czy to komputery stacjonarne, czy też dobry laptop do gier, wszyscy posiadamy w domu jakiś sprzęt tego typu.

Technologia rozwija się w zastraszającym tempie – kiedyś komputer był ogromnym urządzeniem zajmującym powierzchnię całego mieszkania. Rozwój branży IT pozwolił z czasem na konstruowanie komputerów stacjonarnych – dużo mniejszych odpowiedników tego urządzenia z podobną mocą obliczeniową. Już wtedy mieliśmy do czynienia z ogromnym przełomem. Sytuacja zmieniła się jeszcze bardziej, gdy na rynku pojawiły się pierwsze laptopy. Dziś są one takim standardem, że chyba nie ma osoby, która nie miałaby z laptopem żadnej styczności na przestrzeni swojego życia. Nie zawsze jednak tak było. W przeszłości laptopy były jedynie projektem – ich moc obliczeniowa była uboga i komputery stacjonarne nadal królowały w domach i biurach wielkich korporacji. Ich cena również była wówczas znacznie wyższa, co czyniło ten sprzęt dość elitarnym. Jedyną zaletą laptopa była wówczas jego mobilność i fakt, że można korzystać z niego w każdym miejscu na świecie. Wtedy jednak to było już bardzo dużo. Dla ludzi, którzy widzieli pierwsze komputery, sam fakt skonstruowania czegoś podobnego i umieszczenia tego w tak małym urządzeniu był przełomem.

Laptop - nasz nowy przyjaciel
Laptop – nasz nowy przyjaciel

Branża IT jednak na tym nie poprzestała. Specjaliści od spraw komputerów byli świadomi, że laptopy muszą być faktyczną konkurencją dla komputerów osobistych zarówno pod względem cenowym, jak i wydajnościowym. Dziś przenośne komputery są równie dobre, jak ich mniejsze odpowiedniki. Laptopy stają się bardzo popularne i zdecydowanie wypierają duże, stacjonarne komputery. Dziś prawie każdy ma już w domu laptopa, gdyż ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego urządzenia. Świat stał się globalną wioską, podróże międzynarodowe są dziś czymś normalnym. Duży komputer osobisty po prostu przestaje się sprawdzać w dzisiejszych warunkach. Laptopy skutecznie odpowiadają na potrzeby konsumentów, ich rozmiary pozwalają na zabranie je w dowolne miejsce na ziemi i swobodne korzystanie ze wszystkiego, co się na nim znajduje. Niezależnie od tego, czy jesteś graczem, który ogrywa najnowsze tytuły, czy szanowanym biznesmenem – ofert laptopów na rynku jest tak wiele, że każdy znajdzie sprzęt odpowiedni dla siebie. Zaznaczyć należy również, że ceny laptopów są coraz bardziej korzystne – dobre urządzenie tego typu można dziś kupić w cenie komputera stacjonarnego, co jest ogromnym sukcesem na rynku IT. Wydawać by się więc mogło, że laptopy są naturalną ewolucją na rynku komputerowym i najprawdopodobniej w rzeczywistości tak jest. Można śmiało założyć, że w przeciągu maksymalnie kilkudziesięciu lat komputery stacjonarne całkowicie odejdą do lamusa i zostaną zastąpione przez funkcjonalne, wygodne i przenośne laptopy. Przenośne komputery są dziś standardem nawet w szkołach – pracownie informatyczne często wyposażone są już w te przenośne odpowiedniki komputerów. Na zachodzie często nie używa się już papierowych podręczników, za to każdy uczeń posiada swojego laptopa i to on służy mu do nauki. Jeszcze niedawno nikomu nawet nie śniło się, że rozwój technologiczny może być tak gwałtowny.

Przemysł IT zmienił nasz świat nie do poznania, komputery i laptopy są niezbędnikiem człowieka XXI wieku. Gdyby dzisiaj je nam zabrano, świat mógłby stanąć na głowie, a wielu ludzi nie byłoby w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Szczególnie dotyczy to młodszego pokolenia, od wczesnych lat wychowanego na technologicznych nowinkach. Obecnie pięcioletnie dziecko potrafi sprawnie korzystać ze smartfona, tabletu i innych urządzeń tego typu. Nawet laptopy są już tak popularne, że wielu z nich nie widziało nawet na oczy stacjonarnego komputera, który na długo przed ich narodzinami został zastąpiony wersją bardziej przenośną i mobilną. Czy to wszystko idzie w dobrym kierunku? To już kwestia sporna. Fakty są jednak niezaprzeczalne – technologia wkradła się do naszego życia do tego stopnia, że jest niezbędna jak serce pompujące krew. Gdyby naukowcom snującym plany pierwszego komputera powiedziano, że kiedyś ich kilkuletnie wnuki będą posiadać własne laptopy, zareagowaliby zapewne śmiechem. Można jedynie zastanawiać się, jak bardzo jeszcze technologia się rozwinie. Już dzisiaj dla wielu ludzi, szczególnie młodych, smartfony zaczynają powoli wypierać laptopy, nie wspominając o większych komputerach, które odchodzą już w zapomnienie. Branża IT zapewne wyewoluuje dalej, umożliwiając korzystanie z technologii i internetu w jeszcze bardziej wygodny i korzystny sposób. Ludzie mają coraz mniej czasu, a rynek musi dostosować się do potrzeb swoich konsumentów – i robi to nader skutecznie. Czy ty także posiadasz laptopa? Czy może preferujesz jednak komputery stacjonarne dla graczy? A może nie korzystasz z żadnego z nich, bo do wszystkiego wystarczy ci jedynie smartfon? Niezależnie od tego, na rynku na pewno znajdziesz coś dla siebie.