Deska do wakesurfingu – wszystko o tym, jak dokonać jej wyboru
6 mins read

Deska do wakesurfingu – wszystko o tym, jak dokonać jej wyboru

Deska do wakesurfingu – wszystko o tym, jak dokonać jej wyboru – w dzisiejszych czasach ludzie uwielbiają aktywne spędzanie czasu. Wielu z nich decyduje się na spacery, część z nich na rower. Istnieją również i tacy, którzy oddają się sportowi. Jednym z tych, które na przestrzeni ostatnich kilku lat stale zyskują na popularności jest wakesurfing, a zatem pływanie na desce przy trzymaniu się liny przymocowanej do pędzącej motorówki.

Sport ten wymaga od uprawiającego go nie lada umiejętności, ale i odpowiedniego oprzyrządowania. Głównym i samowystarczalnym jego elementem jest deska do wakesurfingu – to właśnie na wyborze tej najbardziej odpowiedniej względem naszych potrzeb skupimy się w tym artykule.

Deska do wakesurfingu – kto powinien się na nią zdecydować?

Deska do wakesurfingu - wszystko o tym, jak dokonać jej wyboru
Deska do wakesurfingu – wszystko o tym, jak dokonać jej wyboru

Wybierając się do nadmorskiej miejscowości, albo też na teren z ogromnym zbiornikiem wodnym, z pewnością będziemy w stanie zakosztować uroków wakeboardingu. Wystarczy, że wybierzemy się do wypożyczalni desek, odbędziemy stosowne szkolenie wstępne i będziemy mogli przenieść się na wodę. Jeżeli jesteśmy tego typu turystami, którzy traktują to jako zaledwie przygodę, nie musimy robić nic innego. Jeżeli jednak w sport ten wkręcimy się już na tyle, że zaczniemy go uprawiać regularnie i będziemy coraz bardziej przykładać wagę do naszej techniki i innych tego typu detali, wtedy nasza własna deska do wakesurfingu przyda nam się bardziej, niż moglibyśmy myśleć. Pozwoli nam wycisnąć maksimum z naszych umiejętności i nigdy nie chodzić na kompromisy, stale rozwijając swoją technikę i czerpiąc przyjemność z uprawiania tego sportu. Niezależnie więc od tego, czy jesteśmy początkującymi, czy też zaawansowanymi wakeboarderami, jeśli wiążemy z tym sportem jakąkolwiek przyszłość, po prostu się w nią zaopatrzmy.

Wskazówki związane z wyborem deski do wakesurfingu

Wybór deski do wakesurfingu zakłada wzięcie pod uwagę wielu różnych rzeczy i choć najbardziej zachęcający jest widniejący na niej wzór wizualny, to nie on jest w tym wszystkim najważniejszy. Poniżej prezentujemy szereg naszych porad, które pomogą w podjęciu słusznej decyzji, dostosowanej do naszych indywidualnych warunków, oczekiwań i potrzeb:

  • Dobierzmy odpowiedni rozmiar deski – ten powinien zależeć przede wszystkim od naszego wzrostu oraz wagi. Producenci często umieszczają specjalne tabele sugerujące, jakie wartości powinny one mieć dla konkretnej deski. Musimy uważać, gdyż wybierając zbyt małą deskę możemy narazić się na niebezpieczeństwo zostania wciągniętym przez motorówkę (mała deska zatopi się pod naszym ciężarem). Będziemy też mieć nad nią mniejszą kontrolę. Wybierając za dużą deskę, tej kontroli będziemy mieli jeszcze mniej, a sama deska nie umożliwi nam obracania się i właściwego zachowania na kilwaterze. Jeśli nie mamy wyboru, wybierzmy deskę nieco zbyt dużą – wybacza więcej błędów, ale też pozwoli nam “dorosnąć” do niej (pod względem umiejętności).
  • Określmy nasz poziom umiejętności – inną deskę do wakesurfingu wybierzemy będąc początkującymi, inną będąc średnio-zaawansowanymi i zaawansowanymi. To właśnie na te trzy rodzaje dzielą się deski, a każdy z poziomów ma wpływ na większość parametrów tegoż sprzętu. Nie inwestujmy w deskę turniejową – choć sprawdza się znakomicie w przypadku profesjonalistów, wybacza niewiele błędów, jest zbyt szybka i agresywna. Poza tym, kosztuje zbyt dużo – jeśli więc nie zamierzamy brać udziału w turniejach czy bardziej profesjonalnych występach, odpuśćmy sobie. Być może kiedyś przyjdzie czas i na taką.
  • Zwróćmy uwagę na wykonanie – deska do wakesurfingu jest wykonana z pianki lub drewna, które są następnie oplecione bardzo wytrzymałym włóknem szklanym. Deski z pianki są tańsze, lżejsze, ale też bardziej wytrzymałe – idealnie sprawdzają się w kontakcie z początkującymi. Drewno z kolei bardziej dopasowuje się do sytuacji i lepiej sprawdza się na fali.
  • Nie ignorujmy mocowań – te są nieodzowną częścią deski, która sprawia, że jesteśmy do niej przyczepieni i staje się ona naszą kończyną. Świetną sprawą jest to, że większość producentów pozwala nam wymieniać mocowania – możemy je więc dobrać osobno, w zależności od własnych potrzeb. Co ciekawe, większość sklepów pozwoli nam przetestować konkretne mocowania. Zadbajmy o to, aby były doskonale dopasowane, ale przy okazji nie upinały nas. Początkujący najczęściej decydują się na mocowania możliwe do dopasowania (ze specjalnymi paskami zaciskowymi) – zaawansowani z kolei najczęściej stawiają na mocowania stałe, przystosowane do ich stóp i zapewniających im należyty poziom bezpieczeństwa i ochrony czy to przed skręceniami, czy też przed jakimikolwiek innymi urazami.

Podsumowanie

Deska do wakesurfingu nie jest czymś prostym do wybrania. Wbrew pozorom bowiem, istnieje mnóstwo jej modeli, każdy z których różni się od innego pod wieloma względami. Określmy więc nasze oczekiwania, zwróćmy uwagę na najważniejsze parametry, ale też przetestujmy różne deski, zanim tak właściwie zdecydujemy się na konkretną. Dzięki temu podejmiemy decyzję, której w przyszłości nie będziemy żałować, a która pozwoli nam rozwinąć skrzydła w tym sporcie.