Chemia budowlana – zastosowanie, rodzaje oraz wybór
6 mins read

Chemia budowlana – zastosowanie, rodzaje oraz wybór

Chemia budowlana – zastosowanie, rodzaje oraz wybór – to jedna z najbardziej obszernych grup produktów na świecie. Zalicza się do niej wszystkie artykuły, które wykorzystuje się w czasie budowy, wykańczania i remontowania wnętrz. Dobór tej odpowiedniej niejednokrotnie wiąże się z poważną zagwozdką – nie dość bowiem, że musimy postawić na właściwy jej rodzaj to jeszcze musi on odpowiadać założonemu mu zastosowaniu, ale też powierzchni, z którą będzie miał do czynienia.

W tym krótkim poradniku skupimy się właśnie na chemii budowlanej, opisując, czym tak właściwie jest, jakie są jej rodzaje i do czego dokładnie się ją wykorzystuje. Napiszemy też, na co powinniśmy patrzeć przy dokonywaniu wyboru konkretnego produktu wchodzącego w jej skład.

Czym jest chemia budowlana i jakie jest jej zastosowanie?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, chemią budowlaną określamy ogół produktów ściśle związanych z budowlanką, wykończeniówką i pracami przeprowadzanymi w ich obrębie. W przypadku budowania, mamy do czynienia przede wszystkim z wszelkiego rodzaju zaprawami, wyrobami izolacyjnymi czy gładziami. Jeżeli z kolei chodzi o wykończenia wnętrz, tutaj królują farby, kleje (do płytek, listew i innych elementów), ale też tynki. Ogólny podział zakłada trzy podstawowe jej kategorie:

  • mieszanki suche, a zatem zaprawy, kleje czy gładzie, które w większości charakteryzują się elastycznością, ale też szybkim schnięciem i pozwalają na uzyskanie stanu stałego, niemożliwego do późniejszej modyfikacji;
  • gotowe mieszanki, w ramach których znajdziemy uszczelniacze, masy szpachlowe czy wszelkiego rodzaju tynki, które służą przede wszystkim do uzyskania stanu umożliwiającego przeprowadzanie dalszych prac wykończeniowych;
  • materiały powłokowe, a więc takie, które pozwalają na wytworzenie specjalnej powłoki na konkretnej powierzchni. Ich najlepszym przykładem są farby, po które sięgają nie tylko specjaliści w branży budowlano-wykończeniowej.

Główne zastosowanie chemii budowlanej zależy od konkretnego produktu, jednak można je określić jako pomoc w osiąganiu zamierzającego celu na budowie czy w trakcie wykańczania / remontowania wnętrz. Pomoc niezastąpioną i wręcz konieczną do osiągnięcia satysfakcjonującego celu.

Chemia budowlana a beton

Beton stanowi jeden z podstawowych materiałów, obecny na absolutnie każdym placu budowy. Nieodzowną jego częścią jest właśnie chemia budowlana, mająca za zadanie zmianę jego konsystencji, ale przede wszystkim właściwości, w tym między innymi opóźnianie lub przyspieszanie wiązania mieszanki czy też uplastycznianie jej, które pozwoli na uzyskanie wcześniej niemożliwych do osiągnięcia form betonu.

Chemia budowlana – jak wybrać tę właściwą?

Z uwagi na przeznaczenie chemii budowlanej, powinniśmy zaniechać zdecydowanie najczęstszego podejścia do niej, zakładającego wybór ten spełniającej nasze oczekiwania estetyczne (zwłaszcza w przypadku farb, tynków dekoracyjnych i innych materiałów realnie odbijających się właśnie na wyglądzie) na rzecz zwracania uwagi na jakość, która w branży budowlano-wykończeniowej stanowi absolutny priorytet. Tym nie powinna być również cena – zwłaszcza, że ta większa wcale nie oznacza oszczędności (zwłaszcza w długofalowej perspektywie).

Chemia budowlana - zastosowanie, rodzaje oraz wybór
Chemia budowlana – zastosowanie, rodzaje oraz wybór

Zawsze zwracajmy zatem uwagę na wybór chemii najwyższej jakości, ale też zgodnej z pomieszczeniem, w którym zamierzamy jej użyć. Nie każdy produkt dobrze sprawdzi się w kontakcie z wilgocią, a zatem w łazience, nie każdy klej pozwoli na łączenie ze sobą desek, a nie wszystkie farby będą odporne na ścieranie. To wszystko składa się na naszą ogólną satysfakcję, ku której dążyć powinna wybierana przez nas chemia budowlana.

Przy wyborze odpowiedniego dla nas rodzaju chemii budowlanej najbardziej pomoże nam etykieta konkretnego produktu. To ona wskaże jego możliwe zastosowania, a także podłoże, na którym można z nim działać. Jeżeli ta okaże się niejasna dla nas, zawsze możemy – a raczej powinniśmy – skonsultować nasz wybór ze specjalistą. Może nim być zaufana osoba siedząca w branży remontowej, ale też pracownik sklepu, w którym robimy zakupy. Musimy pamiętać, że wybór niewłaściwego produktu może przyczynić się do zbędnego wydatku pieniędzy – i najprawdopodobniej tak będzie – oraz nieosiągnięcia zamierzonego przez nas celu.

Wybierając powinniśmy również spojrzeć na konkretnego producenta oraz opinie na jego temat (między innymi w Internecie oraz wśród naszych znajomych). Podążając za przykładem farb, różni producenci są w stanie oferować farbę w tym samym kolorze i o podobnych właściwościach. Obie będą się jednak różniły ceną i trwałością, nie zawsze na korzyść tej droższej. Właśnie dlatego głębsze przemyślenie wyboru jest w stanie znacząco przyczynić się do naszego ostatecznego zadowolenia.

Podsumowanie

Choć większość z nas rzadko słyszy określenie chemia budowlana w życiu codziennym, a znacznie częściej ma do czynienia z farbami, tynkami czy nawet zaprawami, jest ona grupą produktów, którą powinniśmy znać, a do której wyboru zawsze powinniśmy się przykładać. Zwłaszcza, że wybór ten przekłada się na wieloletnią satysfakcję z przeprowadzonego wykończenia wnętrza.