Catering dietetyczny dla osób z nietolerancjami pokarmowymi
6 mins read

Catering dietetyczny dla osób z nietolerancjami pokarmowymi

Catering dietetyczny dla osób z nietolerancjami pokarmowymi – w dzisiejszych czasach coraz więcej spotykamy się z problemem nietolerancji pokarmowych. Jeżeli sami na nie nie cierpimy, to prawdopodobnie znamy kogoś, kto boryka się z tym problemem. Coraz więcej osób jest świadomych tego, jakie rodzaje pokarmu są dla nich dobre, a jakie szkodliwe i stara się dobrać sobie dietę tak, aby nie szkodzić swojemu organizmowi.

Rosnąca świadomość społeczeństwa w sprawie nietolerancji pokarmowych doprowadziła do tego, że w wielu sklepach możemy dostać specjalne produkty dedykowane osobom z konkretnymi nietolerancjami, na przykład produkty bezglutenowe czy produkty bez laktozy. Coraz więcej restauracji i barów oferuje też specjalne opcje w menu albo chociaż możliwość zamienienia składników powodujących nietolerancję na składniki bardziej przyjazne dla osób, które mają ten problem. Wciąż jednak nietolerancje pokarmowe wykluczają z korzystania z wielu usług oferowanych na rynku. Czy jednak jest tak też także z cateringiem dietetycznym?

Różne rodzaje cateringu dietetycznego

Catering dietetyczny to usługa, która stała się bardzo popularna, a jej oferta jest niezwykle szeroka. Nie tylko więc oferuje różne rodzaje menu w zależności od zapotrzebowania kalorycznego oraz opcje bezmięsne czy specjalnie skomponowane opcje dla sportowców. Firmy cateringowe zadbały też o to, żeby z ich usług mogły skorzystać osoby o nietypowych potrzebach. W ofercie cateringu dietetycznego znajdziemy więc takie propozycje jak specjalna dieta bezglutenowa, dieta bez laktozy, czy nawet specjalna dieta dla diabetyków czy osób z chorobami autoimmunologicznymi. Oprócz tego niektóre z firm zajmujących się cateringiem dietetycznym uwzględniają osobiste preferencje swoich klientów. Przy zamawianiu usługi można wpisać w formularzu, że ma się na przykład alergię na konkretne składniki i jest możliwość, że dostaniemy pudełka, w których nie będzie tego składnika.

Dbaj o siebie z cateringiem dietetycznym

Jak najbardziej istnieje więc możliwość korzystania z cateringu dietetycznego, nawet jeśli zmagamy się z problemami żywieniowymi. Co więcej, catering dietetyczny może okazać się nawet pomocny w poradzeniu sobie z kłopotliwością takiej diety. Osoby, które zmagają się z nietolerancjami pokarmowymi doskonale wiedzą, jak ciężko jest ułożyć odpowiednią dietę, a później się jej trzymać. Nie jest też łatwo zapewnić sobie każdego dnia odpowiednie pożywienie, a jeśli nie uda nam się w porę zadbać o przygotowanie sobie posiłków w domu, czasem nie możemy znaleźć na mieście czegoś, co moglibyśmy zjeść. Catering dietetyczny dla osób z nietolerancjami pokarmowymi rozwiązuje wszystkie te problemy. Codziennie dostajemy posiłki, o których wiemy, że nie zawierają żadnego ze szkodzących nam składników. I dostajemy je na cały dzień. Możemy zabrać je ze sobą do pracy na drugie śniadanie czy lunch. Możemy chwycić je w biegu nie martwiąc się o specjalne przygotowania. To zdecydowanie coś, co ułatwi życie każdej osobie na specjalnej diecie bezglutenowej czy bez laktozy.

Bezpieczeństwo cateringu dietetycznego dla osób z nietolerancjami

Ważną kwestią dla każdej osoby z nietolerancjami pokarmowymi jest bezpieczeństwo, to znaczy gwarancja, że w danym posiłku faktycznie nie ma szkodzącego nam składnika. Niestety nie wszędzie jeszcze świadomość na temat istnienia czegoś takiego jak nietolerancje pokarmowe jest wystarczająco wysoka i tak na przykład zdarza się, że dopytujemy się w restauracji o nieobecność glutenu w danej potrawie, a potem okazuje się, że dostajemy panierowanego w bułce tartej kotleta. Firmy cateringowe podchodzą jednak do sprawy poważnie. Zatrudniają one bardzo często specjalistów od spraw żywienia oraz dietetyków, którym nie są obce takie tematy. Warto jednak określić, na jaki poziom obecności glutenu czy laktozy w naszym posiłku możemy sobie pozwolić. Jeśli ktoś cierpi na przykład na celiakię, ten poziom jest zerowy i może być niemożliwy do zagwarantowania przez firmę oferującą catering dietetyczny, gdyż podczas przygotowywania posiłków może dojść do zanieczyszczenia glutenem potrawy. Dlatego należy zaczerpnąć jak najwięcej informacji na temat gwarancji jakości danego cateringu. Najlepiej zrobić to u źródła, czyli dzwoniąc na infolinię.

Niesamowita ulga dzięki cateringowi dietetycznemu

Korzystanie z tej wygodnej usługi, jaką jest catering dietetyczny niewątpliwie przyniesie dużą ulgę osobom borykającym się z nietolerancjami pokarmowymi. Przede wszystkim będzie to ulga psychiczna, bo nie będą musiały się już martwić tym, czy uda im się dzisiaj dostać coś odpowiedniego dla ich diety oraz czy będą miały czas wieczorem przygotować sobie jedzenie do pracy na następny dzień. Z ich życia zniknie też wiele stresu. Współcześnie bardzo dużo osób żyje pod wpływem długotrwałego stresu, który bardzo wyniszcza organizm. Jeżeli codziennie martwią nas takie pozornie małe rzeczy jak nieuporządkowana dieta, odczujemy ogromną ulgę korzystając z cateringu.