Auto skup – co musimy o nim wiedzieć?
6 mins read

Auto skup – co musimy o nim wiedzieć?

Auto skup – co musimy o nim wiedzieć? Każda osoba sprzedająca samochód ma inne priorytety. Niektórym osobom zależy na uzyskaniu najwyższej ceny, a innym bardziej na czasie sprzedaży. Zależnie od naszych celów można wybrać jeden z kilku sposobów na sprzedaż samochodu. Pierwszy sposób to sprzedaż bezpośrednia, drugi sposób to sprzedaż przy pomocy komisu, a trzeci to skup aut.

Jak to dokładnie działa?

Skup aut działa w naprawdę prosty sposób. Skupuję samochody używane, a później sprzedaje je w wyższej cenie. Generuje w ten sposób zysk. Warto uwagę zwrócić, że zyskiem skupu jest różnica pomiędzy ceną kupna oraz sprzedaży, a nie prowizja za pośrednictwo jak w przypadku komisu. Dobitnie to świadczy o tym, że skup samochodów za gotówkę, w opozycji do komisu wspomnianego, nie jest absolutnie żadnym pośrednikiem. Auto skup śmiało można uznać za kupca. Podpisanie umowy kupna sprzedaży zobowiązuje nas do zrzeczenia się praw do naszego samochodu. Od tego właśnie momentu samochód staje się własnością firmy, która może z nim zrobić co zechce.

Jak się ze skupem skontaktować?

Auto skup – co musimy o nim wiedzieć?
Auto skup – co musimy o nim wiedzieć?

Większość z nas przyzwyczaiła się do tego, że większość spraw załatwić można przez Internet. Okazuje się, że sprzedaż samochodu jest możliwa w większości przez Internet. Oczywiście do spotkania musi dojść, ale dopiero w późniejszej fazie. Każdy autoskup szanujący się posiada własną stronę internetową. Za jej pośrednictwem można się z nimi skontaktować. Czasem na stronie jest dostępny gotowy formularz, a czasami musimy pokusić się o napisanie wiadomości mailowe. Tak czy inaczej musimy podać kilka informacji dotyczące naszego samochodu.

Na podstawie właśnie tych informacji skup używanych samochodów podejmuje decyzję wstępną odnośnie tego, czy naszym samochodem jest zainteresowany. Jeśli wzbudzimy duże zainteresowanie swoim samochodem, to powinniśmy niebawem otrzymać zwrotną wiadomość czy też telefon. Kolejny krok to już bezpośrednie spotkanie.

Wycena samochodu – najważniejszy etap

Dokładna wycena samochodu jest jedynie możliwa po obejrzeniu i sprawdzeniu szczegółowego samochodu. Dlatego też jest dokonywana dopiero na spotkaniu z przedstawicielami danego skupu. Jest to w zasadzie najważniejszy etap procesu sprzedaży. To właśnie w tym momencie się decyduje ile otrzymamy za swój samochód.

Warto zauważyć, że jedno i to samo auto może być wycenione różnie przez kilka skupów. Zatem gdy nie jesteśmy zadowoleni z kwoty, to możemy się skontaktować z innymi firmami. Musimy pamiętać, że w momencie dokonania wyceny jeszcze nie jesteśmy do niczego zobowiązani. Zatem możemy całkowicie bezkarnie zrezygnować ze współpracy z daną firmą.

I co dalej po podpisaniu umowy?

Jeśli zaakceptujemy cenę, którą oferuje nam autoskup przechodzi się już do ostatniego etapu. Chodzi o podpisanie umowy. Jest to umowa standardowa sprzedaży, w której się zrzekamy pełnych praw na rzecz firmy, która skupuje pojazdy.

Skup aut za gotówkę najczęściej posiada prawny dział, który się zajmuje bezpośrednio przygotowaniem umowy. Trzeba koniecznie przeczytać taką umowę, zanim ją podpiszemy. Jeśli klient tylko ma jakieś uwagi i zamierza wnieść poprawki do umowy, to skup raczej się na nie zgadza.

Dużym plusem są pieniądze, które po podpisaniu umowy od razu otrzymujemy do ręki. Nie interesujemy się już tym co z samochodem stanie się po podpisaniu umowy. Obojętnie co z nim będziemy otrzymamy od razu pieniądze. Nawet w sytuacji gdy skup nie potrafi znaleźć nowego kupca.

Jakie samochody kupuje skup?

Niektórzy z nas mają bardzo błędne przekonanie co do działalności skupów. W związku z tymi przekonaniami nie są przekonani do korzystania z usług skupów. Rzecz w tym, że wiele z nas jest przekonanych, że ich bardzo słabe i stare auto jest w zbyt złym stanie technicznym, aby jakikolwiek skup mógł nim być zainteresowany. Jak najbardziej jest to błędne rozumowanie. Skupy wyrażają w zasadzie zainteresowanie wszystkimi samochodami. Nawet samochodami, które są zużyte i to solidnie. Skupy interesują się także samochodami powypadkowymi oraz tymi, które wymagają renowacji.

Musimy się oczywiście liczyć z tym, że samochody będące w gorszych technicznym stanie zostaną wycenione na niższą kwotę. Jednak mimo to praktycznie zawsze skup nam zaoferuje jego kupno pomimo niezbyt dobrego stanu technicznego. Zatem to właśnie skup jest jednym z miejsc, w których posiadacze takowych samochodów mogą otrzymać pieniądze satysfakcjonujące za swoje auto.

Zarobek realny

Na uwadze także musimy mieć, że na pojazd, który jest sprzedawany w skupie zwykle nie otrzymamy identycznej kwoty jaką moglibyśmy otrzymać podczas sprzedaży bezpośredniej. Jak łatwo się jest domyśleć cena ta będzie o wiele zaniżona. Jednak jest to oczywiste, gdyż dzięki temu właśnie zaniżeniu skup osiąga całkiem spory zysk. Jednak pomimo wszystko warto sprzedać nieraz go nieco taniej, ponieważ pozwala na to na zaoszczędzenie naprawdę cennego czasu. Co jak co, ale naprawdę jest to dobra decyzja. Obecnie coraz więcej osób przekonuje się do korzystania z usług skupu samochodów używanych.