Sprawdzanie jakości widzenia przez okulistę u dzieci i dorosłych
6 mins read

Sprawdzanie jakości widzenia przez okulistę u dzieci i dorosłych

Sprawdzanie jakości widzenia przez okulistę u dzieci i dorosłych – pierwsze badanie wzroku u dzieci jest przeprowadzane w szpitalu, zwłaszcza, jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie. Następnym razem, jakość widzenia jest sprawdzana po sześciu miesiącach, a następnie w wieku trzech lat a następnie każdego roku. Po osiągnięciu dorosłości zaleca się wizytę u okulisty, co najmniej raz na dwa lata.

Jeśli pewne problemy zostały wcześniej zdiagnozowane, okulista powinien wykonywać badania kontrolne, co roku. Po osiągnięciu 60 roku życia, tak często, jak to możliwe, co najmniej raz na sześć miesięcy, ponieważ w tym wieku znacznie wzrasta ryzyko różnych patologii okulistycznych, z których każda może prowadzić do całkowitej utraty zdolności widzenia.

Jak sprawdzić, jakość widzenia u noworodka?

Jeśli mowa jest o pierwszym badaniu wzroku, to jest ono przeprowadzane w szpitalu, po urodzeniu dziecka. Jeśli podczas badania przez okulistę wykryto jakiekolwiek nieprawidłowości, wówczas zaleca się USG w celu przeprowadzenia dokładniejszej diagnozy. Z reguły wszystkie noworodki mają dalekowzroczność. To naruszenie refrakcji występuje z powodu tego, że oko noworodka jest nieco spłaszczone, a zatem widoczne obiekty są rzutowane dalej niż siatkówka.

Ostrość wzroku jest raczej niska i według różnych szacunków może wynosić od 0,005 do 0,015 dioptrii zgodnie ze standardowymi tabelami, osiągając 0,01 do końca pierwszego miesiąca życia. Jeśli chodzi o wrażliwość na światło, u noworodków jest rozwijana minimalnie. Jeśli okulista kieruje wskaźnik laserowy w oczy dziecka, dziecko zamknie oczy lub próbuje się odwrócić. Normalna reakcja zwykle rozwija się nie wcześniej niż po 3-5 tygodniach.

Jakie nieprawidłowości może wykryć okulista u noworodka?

Mogą to być choroby, takie jak: wada błony ocznej, która charakteryzuje się brakiem jednej z jej części lub choroba wyrażona wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, rozwijająca się z powodu nagromadzenia nadmiaru płynu. Mikropalmia to zmniejszenie objętości gałki ocznej, któremu towarzyszy gwałtowny spadek ostrości wzroku, krótkowzroczności lub nadwzroczności. Anomalia Petersa to patologia charakteryzująca się obecnością pierwotnych oznak jaskry i jej wczesnym rozwojem: jest nienormalną formą źrenicy, a jednocześnie naruszeniem reakcji na źródła światła. Wrodzone patologie są w rzeczywistości znacznie większe.

Przyczyny i rodzaje zaburzeń widzenia u dzieci

Głównymi przyczynami zaburzeń widzenia u dzieci są choroby dziedziczne i wrodzone, urazy, duże zmęczenie oczu, choroby alergiczne. Podstawowe  zaburzenia widzenia u dzieci:

  • Krótkowzroczność. Jeśli dziecko podchodzi zbyt blisko do telewizora lub monitora, pochylił się nisko nad notatnikami lub książkami, może rozwinąć krótkowzroczność. Należy zasięgnąć natychmiastowej pomocy okulisty.
  • Dalekowzroczność. Z dalekowzrocznością dziecko widzi gorzej obiekty znajdujące się bliżej niego. U noworodków występuje naturalna dalekowzroczność, która wkrótce mija sama. Jeśli tak się nie stało lub nagle rodzic zaczął zauważać, że dziecko próbuje odsunąć od siebie przedmioty, aby lepiej je zbadać, to jest powód do niepokoju.
  • Astygmatyzm. Upośledzona soczewka, rogówka. Często rozwija się w młodym wieku. Przejawia się w postaci zmniejszenia ostrości wzroku. Bez leczenia może prowadzić do bólów głowy i bólów oczu.
  • Zez. Zaburzenie względnego położenia osi oka, w które nie może przekroczyć nieruchomego obiektu. Wrodzony zez objawia się u niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy, nabytych po 3 latach. Jest to błędne przekonanie, że zez może sam zniknąć, wymaga obowiązkowego leczenia u okulisty.
  • Niedowidzenie. W tej chorobie jedno z dwóch oczu albo nie bierze udziału w procesie wzrokowym, albo uczestniczy w nim mniej niż drugie, co prowadzi do zmniejszenia ostrości wzroku. Stanowi jedną trzecią wszystkich patologii oka u dzieci.

Diagnoza upośledzenia wzroku u dzieci

Im szybciej zdiagnozowane zostanie upośledzenie wzroku, tym łatwiej będzie je naprawić. Aby to zrobić, trzeba skontaktować się z okulistą pediatrycznym, aby sprawdzić ostrość wzroku i jeśli to konieczne, przeprowadzić badanie biomikroskopowe, badanie dna oka, pomiar zeza, określić ruch oka i zbieżność oraz sprawdzić postrzeganie kolorów. Na podstawie tych badań można rzetelnie zdiagnozować krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub inne negatywne zmiany funkcji wzroku.

Jak wygląda badanie osób w średnim i starszym wieku?

Sprawdzanie jakości widzenia przez okulistę u dzieci i dorosłych
Sprawdzanie jakości widzenia przez okulistę u dzieci i dorosłych

Co można powiedzieć o badaniu, jakości widzenia u osób w średnim wieku? Z reguły zaczyna się od zewnętrznego badania narządów wzroku i wywiadu lekarskiego. Nowoczesne kliniki okulistyczne, są wyposażone w różne urządzenia optyczne, które pozwalają dokładnie określić moc optyczną oczu. Zaletą tych urządzeń w porównaniu ze zwykłymi tabelami jest to, że w 99% przypadków wykazują one najdokładniejszy wynik.

W podeszłym wieku ryzyko postępu chorób oczu związanych z wiekiem, na przykład jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy itp., znacznie wzrasta. Aby zapobiec lub wykryć te i inne patologie na początkowych etapach, należy zwrócić szczególną uwagę na stan widzenia. A w przypadku chorób takich jak cukrzyca i nadciśnienie konieczne jest regularne diagnozowanie wzroku u okulisty.