Sardynia – co można zwiedzić?
7 mins read

Sardynia – co można zwiedzić?

Sardynia – co można zwiedzić? Sardynia to wyjątkowo piękna wyspa, która przyciąga turystów, choć w przeciwieństwie do wielu innych miejsc, turyści nie są tam aż tak uciążliwi, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Poniżej kilka miejsc, które warto zobaczyć będąc na wakacjach na wyspie Sardynia. Warto odnotować, że Sardynia jest dość duża, więc lista nie wyczerpuje potencjału możliwości. Jeden wyjazd może nie wystarczyć, aby zobaczyć wszystkie atrakcje, które znajdują się na wyspie.

  • Miasta

Alghero: Jednym z najciekawszych miast, które możemy obejrzeć podczas wycieczki, jest Alghero. Warto w mieście obejrzeć leżące tuż nad morzem mury obronne. Wyglądają majestatycznie. Miasto jest nastawione na przyjmowanie turystów, więc w sezonie może tam być dość tłoczno, zwłaszcza że jest to miejsce docelowe dla tanich linii lotniczych. W mieście znajduje się sporo hoteli oraz campingów, co sprawia, że może stanowić dobrą bazę wypadową do innych miejsc.

Bosa: to kolorowe miasteczko, w którym możemy znaleźć sporo zabytków. Miłośnicy historii mogą w nim znaleźć kilka ciekawych muzeów. Samo miejsce było zamieszkałe już przed kilkoma tysiącami lat.

Orgosolo: to miasteczko słynące ze swoich kolorowych murali. Tematyka obrazów jest przeróżna. Dotyczy historii Sardynii, jej polityki czy spraw społecznych. Jest to również miasteczko zamieszkałe przez rdzennych Sardyńczyków, którzy zachowali swoje stare tradycje. Miasteczko jest miejscem spokojnym, pozbawionym turystycznej krzykliwości, więc jest obowiązkowym przystankiem dla każdego, kto chce chwilę odpocząć.

  • Nuraghe

Nuraghi to symbol Sardynii https://wakacjenasardynii.pl/. Są unikatowym zabytkiem, który znajdziemy tylko na tej wyspie. Nuraghi to nieduże, okrągłe wieże, wykonane z kamienia, bez jakiegokolwiek spoiwa. Niektóre z wież posiadają imponujący, skomplikowany system podziemnych korytarzy. Wieże budowane było mniej więcej w okresie 1800-1100 p.n.e. Na wyspie znajduje się ich około siedem tysięcy.

Nuraghi to jedna z wielu archeologicznych zagadek. Bardzo mało wiadomo o ludziach, którzy je zbudowali. Wszyscy, którzy interesują się odkryciami archeologicznymi z pewnością będą zachwyceni. Najczęściej odwiedzane nuraghami znajdują się w Su Nuraxi w Barumini, ale równie rozbudowane i interesujące konstrukcje można znaleźć także w innych rejonach.

  • Żelazna droga

Via ferrata to zabezpieczony stalowymi linami szlak, który jest jednym z głównych atrakcji Sardynii. Aby go pokonać potrzebne są uprzęże i kask. Ze względu na stopień trudności, jest to trasa dla osób o dobrej kondycji i bez lęku wysokości. Przejście tego typu trasą to wyjątkowe doznanie, które z pewnością zostanie w pamięci.

  • Półwysep Sinis

To piękne miejsce znane z kwarcowych plaż i wydm. Piasek jest delikatny i drobny. W czystej wodzie można dostrzec wiele chronionych gatunków ryb, a na niebie rzadkie gatunki ptaków. Jest to dobre miejsce na bardziej leniwe dni, kiedy chcemy się cieszyć ciszą i słoneczną pogodą. Półwysep jest obszarem chronionym.

  • Wąwóz Su Gorrippu

Sardynia – co można zwiedzić?
Sardynia – co można zwiedzić?

Jest to jeden z najgłębszych wąwozów w Europie. Jego głębokość sięga 500 metrów. Natomiast długość to około 1,5 km. Wąwóz jest w całości stworzony przez naturę. Wąwóz jest wąski, w niektórych miejscach szerokość pomiędzy skałami to zaledwie 4-5 metrów. Podczas jego przemierzania trzeba się zmierzyć ze wspinaczką na głazy, czasem przy użyciu liny.

Trasę można dostosować do poziomu kondycji danej osoby. Do wyboru mamy trzy trasy o różnym stopniu trudności. Trasa zielona jest najłatwiejsza, choć nie oznacza to, że mamy do czynienia z prostą drogą. Na niej również trzeba pokonać szczeliny czy głazy, choć te są niższe i wygodniejsze do wspinaczki. Trasa żółta jest trudniejsza, zwałowiska głazów są większe, więc podróż jest męcząca. Natomiast szlak czarny jest najtrudniejszy i wymaga towarzystwa przewodnika oraz odpowiedniego sprzętu (sprzęt nie jest oferowany na miejscu, więc warto o nim pomyśleć przed wycieczką). Wejście do kanionu jest płatne oraz każdy ze zwiedzających otrzyma kask oraz kilka informacji o kanionie.

  • Cala Goloritze

Cala Goloritze to jedno z najpiękniejszych miejsc, które można zobaczyć na wyspie. Dziewicza plaża z prawdziwie turkusową wodą. Krajobraz jest piękny. Składa się na niego piaszczysta plaża oraz wystające, duże głazy. Plaża wygląda jak z widokówki. Niestety, jest to miejsce uwielbiane przez turystów, dlatego też wizyta tam w sezonie może być dość uciążliwa dla osób, które nie lubią tłumów. W okresie wiosennym, jeszcze przed sezonem, woda wciąż jest cieplejsza niż w Bałtyku, więc może to być dobre rozwiązanie dla niektórych podróżników.

Co warto w tym miejscu odnotować. Nie jest to miejsce najlepsze dla rodzin z dziećmi i osób słabo pływających. Niedaleko od brzegu jest już bardzo głęboko, więc plaża może być niebezpieczna dla niedoświadczonych pływaków. Na sam koniec należy dodać, że obecnie plaża Cala Goloritze jest płatna. Do plaży prowadzi tylko jedna droga, więc nie ma możliwości ominięcia opłaty.Polecamy:

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl