Dlaczego warto posiadać OCP przewoźnika?
6 mins read

Dlaczego warto posiadać OCP przewoźnika?

Dlaczego warto posiadać OCP przewoźnika? Każda z osób, która prowadzi działalność gospodarczą w branży transportowej z całą pewnością powinna wiedzieć, iż OCP przewoźnika to niezwykle ważny element odpowiedniego i profesjonalnego prowadzenia firmy. O sukcesie na rynku świadczy nie tylko dobry towar, czy wysoka jakość usług, ale również odpowiednie zabezpieczenie się na wypadek wynikających z różnego powodu problemów.

W tej branży ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego, popularnie zwane OCP choć nie jest obowiązkowe, z całą pewnością jest warte wyboru, bowiem niesie ono za sobą szereg korzyści. Bez względu na to, czy określony towar rozwozimy na terenie kraju, czy też świadczymy usługi międzynarodowe w każdym przypadku takie ubezpieczenie warto posiadać, bowiem może ono uchronić nas przed wieloma poważnymi konsekwencjami, przede wszystkim finansowymi.

Jeśli dany klient zleca nam przewóz określonych towarów, to wierzy on nam, że ten dotrze w odpowiednim czasie, w konkretne miejsce i bez jakiegokolwiek naruszenia. My jako firma ponosimy niejako odpowiedzialność za to, czy dopełnimy warunków umowy czy też nie. Jesteśmy odpowiedzialni za to, co znajduje się w samochodzie od momentu przyjęcia przesyłki, aż do momentu wydania go odbiorcy.

W sytuacji, gdy nie mamy OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/, wówczas to my w razie wypadku, kradzieży, uszkodzenia lub nie dotarcia na czas ponosimy wszelkie koszty, jakie wynikają z tego, że klient nie otrzymał swojego towaru. Jeśli takie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej mamy, wówczas za powstałe szkody odpowiada ubezpieczyciel u którego zdecydowaliśmy się takie ubezpieczenie zakupić.

Jak oblicza się składkę OCP przewoźnika?

W przypadku tego ubezpieczenia stawka nie jest jednakowa, jak w przypadku innego rodzaju ubezpieczeń. Tutaj na jej wysokość składa się wiele czynników, na podstawie których dokonuje się odpowiednich obliczeń. I tak głównymi czynnikami wpływającymi na wysokość ponoszonych przez nasz kosztów na OCP przewoźnika jest między innymi zakres ubezpieczenia jaki chcemy wybrać, rodzaj towaru, jaki naszą flotą samochodową przewozimy, suma gwarancyjna, a także ilość i rodzaj pojazdów oraz obrót netto, jaki osiągnęło się w roku poprzednim. Oczywiście każda ubezpieczalnia może zaproponować nam inną ofertę, dlatego też nie warto od razu decydować się na jedną opcję do wyboru, gdyż możemy na tym stracić. Warto jest sprawdzić kilka firm, porównać je, a następnie postawić na to, co okaże się być najlepszym z możliwych rozwiązaniem.

Zobacz również:

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika?

Dlaczego warto posiadać OCP przewoźnika?
Dlaczego warto posiadać OCP przewoźnika?

Całość obejmuje między innymi szkody związane z uszkodzeniem towaru, jaki przewozimy. Sam zakres można jednak modyfikować, dodając określone kryteria. I tak do wyboru przewoźników są takie opcje, jak na przykład szkody wyrządzone przez podwykonawców, szkody związane z załadowaniem lub wyładowaniem towaru, na które bardzo często nie ma się wpływu. Można wybrać także opcję rabunku i rozboju, wtedy w tego typu sytuacji kwestie finansowe nie spadają na przewoźnika, ale pokrywa je ubezpieczalnia.

Co jeszcze? W zakresie OCP przewoźnika https://www.wdw.com.pl/ocp-przewoznika-co-warto-wiedziec/ znajdują się także wszelkiego rodzaju szkody, jakie mają miejsce na parkingach niestrzeżonych. Ubezpieczalnia zwraca także koszty usunięcia wszelkich pozostałości na drodze. Jeśli dojdzie do wylania się płynów konieczne jest posprzątanie, a więc wszelkie tego typu prace pokryte są przez ubezpieczyciela. Zakres objęty OCP może być także rozszerzony o pomoc w razie uszkodzenia środka transportu w wyniku na przykład wypadku. Samochód wpadł do rowu lub się przewrócił? Problem finansowy rozwiązuje ubezpieczalnia.

Czy każdy towar można ubezpieczyć poprzez OCP przewoźnika?

W większości przypadków tak, jednak wiele ubezpieczalni ogranicza swój wachlarz usług o towary podwyższonego ryzyka. Z kolei tam, gdzie w ofercie one są, wówczas składka za OCP jest znacząco wyższa. Mowa tutaj przede wszystkim o ADR-ach, wszelkiego typu elektronice, alkoholu, tytoniu, a także żywych zwierzętach, pojazdach oraz artykułach spożywczych, które mają krótki termin ważności. Jeśli więc ten rodzaj produktów jest w zakresie naszego transportu trzeba znaleźć firmę, która ubezpiecza towar podwyższonego ryzyka, a do tego taką ofertę, która będzie kosztowała nas jak najmniej.

OCP krajowe i międzynarodowe

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia jest niezwykle ważny, dlatego że zupełnie inne przepisy i kryteria dotyczą OCP przewoźnika w kraju, jak również i zagranicą. Przed dokonaniem wyboru ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej należy ten fakt mieć na uwadze, bowiem rządzą się tutaj inne przepisy, inny jest zakres OCP i wszystko działa na zupełnie innych warunkach. Nie ma jednak wątpliwości, że zarówno będąc przewoźnikiem krajowym, jak również i międzynarodowym, w każdym przypadku warto taki rodzaj posiadać. I choć nie jest on obowiązkowy, coraz więcej klientów zatrudniających firmy takie wymogi ma, dlatego też dziś niemal wszystkie firmy w tego typu ubezpieczenia są wyposażone.