Czy warto wybrać chiptuning?
6 mins read

Czy warto wybrać chiptuning?

Czy warto wybrać chiptuning? Chiptuning ma wiele zalet. Polega w zasadzie na precyzyjnym dostrojeniu pojazdu poprzez przeprogramowanie elektronicznej jednostki sterującej samochodu. ECU to komputer pokładowy, wbudowany w elektronikę pojazdu i odpowiedzialny za zarządzanie różnymi funkcjami silnika.

Kontroluje przepływ benzyny, która jest uwalniana przez cylindry, czas zaworów wlotowych i wylotowych, a nawet ilość powietrza, wpadającego do układu podczas pracy samochodu.  Warto pamiętać, że te wszystkie funkcje wpływają na osiągi samochodu. Dzięki dokładnemu dostrojeniu wszystkich funkcji można je zoptymalizować osiągi. Każdy chiptuning  pozwala na zmianę wszystkich parametrów.

Wydajność pojazdu

Kiedy dajemy samochód do serwisu, zwykle mechanik umieszcza go na dynamometrze. W ten sposób sprawdza, jak obecnie działa silnik. Do samochodu zostaje podłączony komputer. W ten sposób mierzy zużycie paliwa, czas, moc i prędkość maksymalną pojazdu. Patrzy w jakich elementach może poprawić jeszcze wydajność samochodu.  

Ilość paliwa, która dociera do cylindrów pozwala na łatwe określenie mocy i ilości paliwa, zużywanej przez samochód. Producenci zazwyczaj starają się oszczędzić paliwo przy większej mocy. Jednak takie rozwiązanie prowadzi do zmniejszenia ogólnych możliwości danego pojazdu. Dynamometr pozwala na sprawdzenie, jakie optymalne wartości mają mieszaniny powietrza i paliwa. W ten sposób zwiększa moc i poprawia zużycie paliwa w takich warunkach.

Następnie instalowany jest nowy układ w istniejącym systemie pojazdu. Później przejmuje kontrolę nad bieżącym programem systemu. Po zainstalowaniu, kierowca od razu poczuje różnicę podczas jazdy samochodem.

Praca silnika na najwyższym poziomie

Po zainstalowaniu chipa w samochodzie, nowe parametry są konfigurowane w warsztacie, a pojazd będzie działał zgodnie z tymi ustawieniami. Samochód musi być precyzyjnie dostrojony do tych precyzyjnych ustawień. Dlatego nie możemy tak po prostu zainstalować jednego z urządzeń. Chiptuning pozwala cieszyć się większą mocą, lepszym zużyciem paliwa i ogólnie większym komfortem jazdy.

Ten proces jest jednak dość inwazyjny i znacząco zmienia działanie naszego samochodu. Ma zarówno zalety, jak i wady. Dlatego należy dokładnie się zastanowić, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Łatwość instalacji

Chiptuning odbywa się za pomocą jednego układu. Mechanik bardzo łatwo i szybko  wykonuje tę usługę. Nie musi dużo samodzielnie manipulować. Czas instalacji jest bardzo szybki. Możemy w ten sposób dużo zaoszczędzić.

Wady chiptuningu

Czy warto wybrać chiptuning?
Czy warto wybrać chiptuning?

Główną wadą jest naprężenie silnika. Zostają usunięte ograniczenia, wprowadzone przez producenta do silnika. Dlatego ten zabieg może powodować większe obciążenie silnika. Z biegiem czasu może to prowadzić to do większego zużycia i ryzyka uszkodzenia silnika. Może to być bardzo kosztowne. Nawet jeśli silnik nie zostanie uszkodzony, większa moc i nacisk na silnik prowadzą do znacznego nacisku na inne części samochodu, np. filtr powietrza lub układ chłodzenia. Dlatego musimy liczyć się z większymi kosztami konserwacjami.

Po chiptuning możemy mieć pewne problemy z gwarancją. Jednak w dużej mierze zależy to od samego producenta i modelu samochodu. Bardzo ważne jest również to, w jakim warsztacie samochodowym została wykonana ta usługa. Wynika to z tego, że ograniczenia wprowadzone do producenta do silnika zostały zaprojektowane tak, aby jazda była bezpieczna i nie uszkodziła silnika.

Większy komfort jazdy

Jeśli nie jesteśmy pasjonatami samochodów, być może wcale nie poczujemy różnicy, gdy zostaną zmienione elementy MPG. Ale na pewno poczujemy różnicę w sposobie obsługi auta. Samochód będzie kontrolowany przez system komputerowy.  Oprogramowanie pozwala łatwiej sterować kierownicą. Hamulce również płynniej pracują.

Chiptuning pozwala na mocniejsze sterowanie, ciaśniejsze zakręty, łatwiejszą mechanikę i lepsze wstrząsy. Hamulce skuteczniej pracują i lepiej możemy zarządzać płynem pod maską. Możemy się poczuć tak, jakbyśmy jechali w powietrzu.

Chiptuning pozwala dostarczać wiadomości do samochodu, co nie byłoby możliwe w przypadku innych opcji. Nawet jeśli mamy dużo sygnałów na desce rozdzielczej, nie otrzymamy wskaźników wydajności, jeśli nie skorzystamy z tej usługi.

Zobacz jak zainwestować w myjnie bezdotykowe:

Alternatywy

Niektórzy kierowcy mogą nie być zadowoleni ze zmiany elementów komputera w samochodzie. Mogą skorzystać z innych opcji, jednak nie będą miały aż takich korzyści.

Na przykład, jeśli korzystamy z benzyny premium, możemy często zmieniać olej, wymieniać opony i regularnie aktualizować płyny. Wtedy wprowadzimy pewne ulepszenia. Jednak nie jest to rozwiązanie długotrwałe. Nawet gdybyśmy dodali jakiś element do wskaźnika paliwa i pompy, uzyskamy jedynie minimalne korzyści i to przez krótki czas.

Jeśli podchodzimy sceptycznie do chiptuning, zastanówmy się raz. Pamiętajmy, że zawsze możemy odwrócić ten proces. Powrót do wcześniejszych ustawień jest bardzo proste. Jednak gdy zobaczymy i poczujemy różnice, na pewno nie będziemy żałować. Dajmy sobie szansę i zobaczmy natychmiastowe korzyści po wykonaniu usługi.